Сите пијат Спирулина, но дали знаете што содржи?!

Спирулина со својот состав и широк спектар од хранливи состојки ги воодушевува нутриционистите ширум светот. Мајката природа во спирулината споила преку 4000 хранливи состојки од витално значење за човечкиот организам.

Протеини и аминокиселини

Содржи висококвалитетни растителни протеини (околу 63%) кои се биолошки комплетни бидејќи ги содржат сите есенцијални и неесенцијални амино-киселини.

Витамини

Содржи целосен спектар на витамини во совршено избалансиран размер. Ги содржи сите Б витамини, а особено е богата со витаминот  Б-12  кој го има повеќе од било која храна, витамините Б-1, Б-2 (рибофлавин), Б-3 (ниацин), Б-5, Б-6, Б-7 (бионтин), Б-9 (фолна киселина),како и витамините Ц и К.

Минерали

Додека расте, ги апсорбира скоро сите минерали есенцијални за човечкиот организам. Спирулината е богата со железо, калциум, цинк, селен, магнезиум, фосфор и јод.

Есенцијални масни киселини 

Спирулинатa ги содржи најпотребните Омега 3 и 6 есенцијални масни киселини, вклучувајќи ја и ГЛА (гама линолеинска киселина) која ја има во таа форма единствено во мајчиното млеко, која помага за развојот на доенчињата и ја подобрува работата нa срцето.

Пигменти 

Спирулината е виножито од природни пигменти кои помагаат за синтеза на ензими потребни за регулирање на метаболизмот. Содржи фикоцианинот кој го стимулира и зајакнува имуниот систем. Во изобилство има хлорофил кој е одличен прочистувач на организмот и се нарекува “зелена крв“ заради сличниот состав со хемоглобинот од крвта.

Картеноиди

Спирулината содржи комплекс од алфа, бета и гама картеноиди – природни антиоксиданси кои работејќи во синергија пружаат моќна заштита на организмот.

 


Пробај уште денес! 
Нарачај Spirulina San Sebastian онлајн: https://alfalab.mk/proizvodi/san-sebastian-spirulina/
Продажни места:
Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.
Нарачки на телефон: (02) 3218-821
Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)