Секоја жена би можела да ги држи брчките под контрола, кога би го знаела ова!

Ако секогаш кога ќе се погледнеш во огледало погледот ти иде накај брчките и се вадиш од такт, крајно време е да превземеш нешто!

Знаеш дека не си единствена во средните години на животот, и се прашуваш која е тајната на негуваните жени со младешки изглед на кожата?

Но да почнеме од почеток, кој е одговорен за младешкиот изглед на нашата кожа?

Дефинитивно главниот структурен протеин т.н колаген!

Колагенот е основна градбена единка на твојата кожа, и тој сочинува 70-80% од дермисот и и дава на кожата убав, цврст и младешки изглед.

Колагенот и помага на кожата и да ја задржи влажноста.  Но како што старееме, производството на колаген природно се намалува.

Според некои претпоставки кожата губи 1% од колагенот почнувајќи од средните триесети години на животот, и тоа води до појава на брчки и видливо стареење на кожата.

Нагло намалување во создавањето на колаген во телото се случува близу до менопаузата, и тогаш кожата почнува да личи постаро, со повидливи брчки и дамки од сонце, а дополнително може да страдаат и ноктите и косата.

Намалената количина на колаген во кожата води и до истенчување на кожата, пришто слојот на мрсно ткиво кое се наоѓа под неа станува повидливо и се зголемува целулитот.

Но за среќа постојат неколку начини како да го спречиш намалувањето на колагенот.  Прво и најважно е со исхраната да обезбедиш доволен внес на протеини, минерали и витамини.

Да внесуваш повеќе Ц витамин преку храната или во форма на суплемент, зашто научно е докажано дека Ц витаминот го зголемува создавањето на колаген.

Да ги прекинеш лошите животни навики како пушењето цигари, и бидејќи УВ зраците го уништуваат колагенот, пред изложување на сонце да се заштитиш со крем со соодветен заштитен фактор.

Но, за еден од најлесните и најефикасни начини за покачување на колагенот се смета редовната употреба на додатоци во исхраната кои содржат колаген!

Со секојдневно употребување на ваквите додатоци, не само што во телото се внесува екстра колаген, туку експертите сметаат дека и дополнително внатре во дермисот се поттикнува создавањето на нов колаген и хијалуронска киселина,со што за кратко време кожата станува хидрирана и мазна.

Колагенот кој се користи во овие природни додатоци за убавина, може да има  морско или животинско потекло, и важно е да е хидролизиран, затоа што во спротивно молекулите на колагенот би биле преголеми за да влезат во крвотокот и да стигнат до кожата.

Според искуствата на корисниците на ваквите суплементи, морскиот колаген се покажал подобар, бидејќи кај животинскиот поголема е можноста за алергиски реакции, или загаденост со антибиотици, хормони,и други контаминенти.

Dr. Viton Collagen + C е додаток во исхраната со врвен квалитет, секоја ампула содржи 500мг морски колаген во комбинација со витамин Ц.

Со редовна употреба на Dr. Viton Collagen + C ќе се зголеми нивото на колаген во телото, твојата кожа ќе добие младешки, цврст, хидриран изглед, и секако поради anti-age ефектот, ќе ти се намалат и брчките на лицето!

Пробај го уште сега Dr. Viton Collagen + C и да почнеш да живееш без брчки!

Dr. Viton – Collagen + C можете да го набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

Dr. Viton – Collagen + C можете да го нарачате онлајн
https://alfalab.mk/proizvodi/collagen

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)