Сакаш конечно да ја победиш несоницата? Ти откриваме како

Сонот е една од основните човечки потреби чија количина се менува за време на растењето. Така, помладите обично подолго спијат и потешко се будат наутро. Несоницата повеќе ги погаѓа жените и повозрасните лица.

Но, што да направиш кога несоницата ќе зачести и ти го попречува нормалното функционирање во текот на денот? Како да препознаете проблем со несоницата? Кои се причини за несоница?

Несоницата е пореметување на спиењето која може да биде минлива, повремена и хронична. Промени во опкружувањето, временските прилики или стресот може да предизвикаат минлива несоница. Ако си под стрес поради работа или некој проблем и не можеш да спиеш неколку дена, во тој случај не се смета дека проблемот е сериозен, но ако не се среди, многу брзо ќе стане хроничен. Освен што ти го блокира нормалното функционирање секој ден, може да поттикне и одредени здравствени состојби.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Несоницата најчесто е предизвикана од одредени депресивни пореметувања, стрес, анксиозност.

КОГА НЕСОНИЦАТА СТАНУВА ПРОБЛЕМ?

Привремената несоница поради моментални околности не е загрижувачка, се додека не се развие во долготраен проблем. Се смета дека проблемот се појавува ако несоницата се јавува секој ноќ, 2-3 недели. Тешкото заспивање, будењето среде ноќ, неможноста за спиење и раното будење се аларми кои укажуваат на проблем со несоницата на кој треба да му се пристапи сериозно, особено ако трае подолго време.

Привремената несоница поради стрес или моментална возбуда може да биде проблем, кој факт дека трае неколку дена, но сепак влијае на квалитетот на живот. Последиците се слаба концентрација, главоболка, замор и исцрпеност, како и потешкотии во работата и секојдневното функционирање.

Затоа, ако те мачи несоница и испрекинат сон, не очајувај! За да спиеш како бебе и да се разбудиш одморен, пробај Dr. Viton – Magnezan B6.

Магнезиумот е важен минерал кој помага и при несоница. Магнезиумот во Dr. Viton – Magnezan B6 опушта, одличен е во борба против стресот и исцрпувачките секојдневни обврски кои може да бидат причина за несоницата.

Витаминот Б6 има улога да го регулира и зачува здравјето на нервниот систем. Затоа е моќен, но и неопходен при зголемен психо-физички напор, стрес и нервна премореност.

Сонот ти треба за организмот да ти се одмори, а имунитетот правилно да ти функционира.

Dr. Viton – Magnezan B6 одлична комбинација за мирен и опуштен сон!

Dr. Viton – Магнезан Б6 можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-b6

Dr. Viton – Магнезан Б6 може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)