Португалски пржени лепчиња … мириса на цимет

Потребни намирници:

1 франзела

1 јајце

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

200 мл млеко

Масло за јадење

Шеќер и цимет

Начин на подготовка:

Исечете го лебот на парчиња со дебелина 1 см и отстранете ја кората. Измешајте ги добро јајцето и млекото за да се соединат.

Маслото во тава треба да биде на висока температура. Потопете го секое парче во млечната смеса и пржете од двете страни по неколку секунди. Исцедете ги и поросете со шеќер и канела.