Од две состојки, готови за 10 минути: Чоколадни коцки кои се топат во уста

Кога ќе помислиме на лесни и едноставни рецепти за десерт, поголемиот дел од нас помислуваат на некои едноставни колачи и торти за кои сепак ви треба барем половина час…

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Овие чоколадни коцки од само две состојки ќе му дадат нова смисла на зборот едноставност.

Состојки:

  • 285g темно чоколадо
  • 165g кремаст путер од кикирики

Начин на подготовка:

1. Стопете го путерот од кикирики во тенџере на тивок оган, постојано мешајќи.

2. Додадете го темното чоколадо и продолжете да мешате додека истото не се стопи и не добиете хомогена смеса.

3. Обложете тава со алуминиумска фолија и ставете ја смесата.

4. Ставете ја тавата во фрижидер и оставете да се излади најмалку 4 часа или цела ноќ.

5. Отстранете ја алуминиумската фолија и исечете на коцки.