Magnezan Neuro на Dr.Viton за здрав ум, убави мисли, концентрација и меморија

Ќе Ви откриеме зошто секоја состојка е неверојатно важна за вашиот мозок која е дел од составот на Dr.Viton – Magnezan Neuro :

Магнезиум во Magnezan Neuro

Овој минерал е витален за нашето тело и одговорен во над 300 процеси кои се случуваат во него. Тој помага во однос на пред-менструалниот синдром, ги отпушта напнатите мускули, помага во промени на расположението како и несоница и проблеми со спиењето.

Л- карнитин во Magnezan Neuro

Добро познат нутриент кој делува благотворно на нервите, расположението и меморијата  Во еден експеримент спроведен врз животни оваа аминокиселина се докажа дека ги регенерира нервните влакна и да ја постави повторно врската помеѓу нервите и органите.

Витамин Ц во Magnezan Neuro

Овој витамин помага да се намали стресот затоа што му дозволува на телото брзо да го исфрли кортизолот, основниот стрес хормон кој не е добар по нашето здравје, бидејќи делува на зголемување на крвниот притисок и шеќерот во крвта и го намалува имунитетот. Иако тој помага во стресни сценарија, постојаното покачено ниво на овој хормон го спречува нормалното функционирање на дигестивниот систем и репродуктивниот систем. Витаминот Ц помага да се регулира кортизолот и превенира крвниот притисок да оди нагоре во стресни ситуации.

Јод во Magnezan Neuro

Јодот е многу важен за растење и развој на мозок и на централниот нервен систем. Тироидните хормони кои содржат јод помагаат во формирање на миелинската обвивка на одредени нерви на централниот нервен систем.

Л-танин во Magnezan Neuro

Во одредено истраживање каде е користено 400 мг на Л-танин дневно, осум недели е откриено дека го балансира нивото на БДНФ (протеин во мозокот) и на кортизолот и дека овој факт директно влијае на расположението и на намалување на ансиозноста.

Витамин Б1 во Magnezan Neuro

Витаминот Б1 е витален витамин кој припаѓа на Б – комплекс групата на витамини. Игра важна улога во одржување на здрав нервен систем и подобрување на кардиоваскуларната функција на телото.

Витамин Б2 во Magnezan Neuro

Витаминот Б2 помага во третирање на повеќе проблеми поврзани со нервниот систем како што се вкочанетост, Алцхајмерова болест, мултиплекс склероза, анскиозност и епилепсија. Исто така во комбинација со Б6 се користи за  третирање на Карпал Тунел Синдромот.

Витамин Б3 во Magnezan Neuro

Ниацинот игра голема улога во производство на одредени хормони во адреналните жлезди и помага да се отстранат штетни хемикалии од црниот дроб. Со чистењето на адреналните жлезди и црниот дроб се постигнува баланс на нервниот систем.

Витамин Б6 во Magnezan Neuro

Овој витамин е потребен за соодветно развивање на мозокот како и обезбедување на функцијата да се произведат хормоните серотонин и норепинедрин кои имаат улога во расположението. Исто така, овој витамин помага во лачењето на мелатонин кој го регулира нашиот внатрешен часовник.

Витамин Б12 во Magnezan Neuro

Централниот нервен систем превзема многу придобивки од витаминот Б12. Тој помага за одржување на здравјето на нервните клетки – вклучувајќи ги тука и оние кои се потребни за праќање на сигнали односно неутрансмитери – и помага да се формира миелинската обвивка на нервите. Ова значи дека доколку имате недостаток од овој витамин скоро секоја когнитивна функција може да страда.

Витамин Д3 во Magnezan Neuro

Витаминот Д е стероиден хормон кој игра главна улога во метаболизирање на калциумот и фосфатот. Но, во неодамнешни студии се заклучува дека е голема поврзаноста помеѓу ниските нивоа на овој сончев витамин и невропсихијариските болести како Алцхајмерова болест, Паркинсонова болест, мултиплекс склероза, епилепсија, шизофренија и аутизам.

Гинко Билоба Екстракт во Magnezan Neuro

Истражувањата покажуваат дека гинко може да го поддржи нервниот систем преку носење на доволно кислород во крвта до нервните клетки. Како антиоксиданс, гинкото ги чисти оние состојки кои оштетуваат клетки, познати како слободни радикали.

Dr. Viton – Magnezan Neuro можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-neuro/

Dr. Viton – Magnezan Neuro може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)