Крофни со чоколаден прелив и ф’стаци

Потребно:

 • 65гр. сецкани ф’стаци (+ за декорација)
 • 150гр. брашно
 • 1 ½ лажица прашок за печиво
 • 1/8 лажица сол
 • 125мл. Топен путер
 • 130гр. шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 125мл млеко

За чоколаден прелив

 • 170гр чоколадо за готвење
 • 80гр. слатка павлака.
 • 125мл топен путер

pistachio-donuts-I-howsweeteats.com-1

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. На модлата за крофни ставете маслиново масло за да не се лепи. Во сад измешајте ги сецканите,брашното, прашокот за печиво и солта. Во друг сад измешајте ги путерот и јајцата додека не се соединат. Потоа додадете ги сувите состојки  и ванилата од првиот сад и мешајте додека ф’стаци не се соединат. Со лажица, ставајте од тестото во калапот додека не се наполни ¾ . Печете 15 до 20 минути. Извадете ги и оставете да се оладат.

pistachio-donuts-I-howsweeteats.com-2

Ставете го сечканото чоколадо на тивок оган, заедно со слатката павлака и путерот и мешајте додека не се соединат. Секоја крофна ставете ја до половина во чоколадото а потоа декорирајте со ф’стаци. Уживајте

pistachio-donuts-I-howsweeteats.com-3pistachio-donuts-I-howsweeteats.com-1-2