Кога расипаниот стомак е причина за твоите панични напади, постои само еден третман

Се чувствуваш како воз да те прегазил, преку ден мозокот ти е во магла и работиш со последните сили, а навечер зјапаш во таван и не те фаќа сон. Знае и стомак да те заболи, силни грчеви ти ги параат цревата, те обвива ладна пот, срцето ти бие како лудо, па му се радуваш на проливот бидејќи прави да ти е полесно.

На моменти те фаќа паника, па се уверуваш себеси дека си депресивен и дека сам си ги преувеличуваш симптомите. Тотално си збунет и не знаеш што точно треба да лечиш кај себе, но едно знаеш: ТВОЈАТА СОСТОЈБА ТРАЕ ПРЕМНОГУ ДОЛГО!

Твојот навидум комплициран проблем се решава со Dr. Viton – Biofiber, природен пребиотик во прав кој ќе ти го усреќи стомакот, а среќен стомак значи и среќен мозок.

Она што го предизвикува твојот проблем се всушност токсичните материи кои цревата ги пропуштиле во твојот крвоток, а не требало. Ваквата состојба се нарекува синдром на пропустливи црева, појава за која многу се зборува во последно време, бидејќи зазема пандемиски размери.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Секој втор човек страда од депресија, а не е ни свесен дека таа е поттикната од неговиот згрчен и нефункционален стомак.

Што се тоа пропустливи црева?

Пропустливите црева или цревната пропустливост настанува како резултат на оштетување на слузницата на тенкото црево, па поради тоа сите оние токсични честички од храната, отровни отпадни остатоци и бактерии протекуваат од цревата и го преплавуваат крвотокот.

Овие непожелни гости во крвта, може да предизвикаат автоимун одговор во телото, вклучувајќи воспалителни и алергиски реакции како што се мигрена, нервозно дебело црево, егзема, хроничен умор, алергии од храна, ревматоиден артритис и многу повеќе.

При оштетување на слузницата на тенкото црево се оштетуваат и клетките во самите црева и тие повеќе не произведуваат ензими потребни за правилно варење. Како резултат на тоа, телото е гладно за основни хранливи материи кои му се потребни. Најлошото што може да ти се случи е хормонална нерамнотежа и ослабен имунитет.

Што го предизвикува синдромот на пропустливи црева?

Во најголем број случаи виновна е лошата храна. Одредени категории на храна како глутен, соја, млеко, телото ги регистрира како непријатели со кои треба да се бори. Тие поттикнуваат имунолошки одговор кој вклучува дијареја, главоболка, умор и болки во зглобови.

Пропустливите црева може да бидат поттикнати од лекарства, особено од антибиотици, стероиди и лекови за болка кои се издаваат без рецепт, но кои ја оштетуваат цревната обвивка и ја компромитираат заштитната функција на слузта. Ваквата иритација може да го стартува или да го продолжи воспалителниот циклус кој води до синдром на пропустливи црева.

Симптоми кои алармираат на пропустливи црева:

  • Хронична дијареја, запек, гасови или потекување
  • Слаб имунитет
  • Главоболка, магла во мозокот, намалена меморија
  • Проблеми со кожата како акни, егзема или розацеа
  • Желба за благо или тесто (јаглехидрати)
  • Артритис или болки во зглобовите
  • Депресија, анксиозност
  • Автоимуни заболувања како ревматоиден артритис, лупус, целијакија или Кронова болест

Како да го третираш синдромот на пропустливи црева?

Синдромот на пропустливи црева не е усвоена медицинска дијагноза и не постои апче со кое може да се спречи или излечи, затоа превенцијата подразбира промена на твојот животен стил.

Многу здрава храна, омега 3-масни киселини, растителни влакна, избегнување на намирниците кои телото ги регистрира како токсични – набљудувај го телото како се однесува кога пиеш многу алкохол, кафе, млеко или внесуваш премногу шеќер.

Она што најмногу помага е пребиотикот Dr. Viton – Biofiber од причина што води до намножување на добрите бактерии во гастроинтестионалниот тракт.

Од добрите бактерии зависи правилното варење на храната, искористување на хранливите материи, но и зајакнувањето на имунитетот.

Dr. Viton – Bio Fiber е 100 % природен пребиотик во прав кој содржи растителни влакна од акација. Овие растворливи влакна се богата ризница на мирко и марконутриенти со кои се хранат добрите бактерии во стомакот овозможувајќи непречена дигестија, а со тоа и посилен имунитет.

Една доза Dr. Viton – Bio Fiber содржи 5 грама влакна од акација што е сосем доволна количина за да не поттикнете нус појави. Растворете 1 кафена лажица во 250 мл течност и испијте ја по оброк.

Пиј Dr. Viton – Bio Fiber и опамети ги цревата да го задржуваат отпадниот материјал.

Dr. Viton – Bio Fiber можете да го нарачате онлајн

https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-bio-fiber/

Dr. Viton – Bio Fiber може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)