Како да создадеш резерви на железо во телото за никогаш повеќе да не си анемичен?

Ако на секое станување ти се врти во главата, ако постојано си блед, уморен, малаксан и лесно се задишуваш, пожелно е да ја провериш крвната слика.

Овие симптоми се јавуваат при пад на железо во крвта и ако крвната слика ти го покаже истото, не чекај, веднаш почни да пиеш Spirulina San Sebastian!

Оваа синозелена алга, иако е 100% природна, комплетно ја подобрува крвната слика за само 2 недели.

Спирулината не само што содржи најмногу железо од било која друга природна намирница, туку нејзиното железо е целосно биоразградливо. Тоа значи дека организмот двојно повеќе го апсорбира и целосно го искористува.

Железото е прв на листата микронутритиенти кои се во дефицит меѓу луѓето. Дури 25% од популацијата се соочува со анемија предизвикана од пад на железото во крвта.

Но, малкумина се свесни дека симптомите како замор, омалаксаност, вртоглавица, темни подочници, тахикардија, се поттикнати од пад на железото во крвта и затоа анемијата се открива сосем случајно.

Но, ако создадеш навика да пиеш Spirulina San Sebastian секојдневно, железото ќе ти биде секогаш во нормала, ќе имаш енергија на претек, а имунитетот ќе ти биде доволно силен за да те одбрани од актуелните вирози.

Но, што ако твоето железо е под долна граница? Тогаш најверојатно заглавуваш во оној магичен круг кој изгледа вака некако:

Прво, го бомбардираш телото со сите намирници кои во составот содржат поголема количина железо како спанаќ, какао, бадеми, цвекло и останати.

Дали знаеш дека спирулината содржи дури 23 пати повеќе железо од спанаќот? Со една доза спирулина ти покриваш дури 20% од препорачаниот дневен внес на железо.

Второ, дополнително купуваш железен препарат од аптека кој ти создава непријатности во стомакот па имаш болки, грчеви и се чувствуваш подуено.

Дали знаеш дека спирулината е 95% сварлива, а нејзините природни и органски состојки, вклучувајќи го и железото, организмот лесно ги апсорбира и целосно ги искористува? Tокму затоа спирулината не го оптоварува дигестивниот систем, напротив го подобрува варењето на храната.

Трето, правиш контролна крвна слика која те уверува дека железото се вратило во нормала, но истото паѓа за некој месец и ти одново си анемичен.

Дали знаеш дека спирулината создава депо на железо во организмот и затоа претставува трајно решение за анемијата?

Нека не те залажуваат сите оние суплементи кои промовираат енормно висок процент на железо во составот. Не е важно колку железо содржи одредена намирница или лек, многу поважно е колку од таа намирница ќе се апсорбира во организмот. Поради нејзиниот природен и органски состав, спирулината е 95% сварлива во однос на другите железни препарати чиј апсортивен ранг е најчесто 10%.

Од друга страна, погрешно се верува дека анемијата се лекува само преку зголемен внес на железо. Другите намирници што ги внесуваш во текот на денот исто така влијаат за надминување на оваа состојба.

Витаминот Б12 е вистински ко-оператор во борбата со анемијата бидејќи поттикнува создавање на црвени крвни зрнца и го намалува уморот и слабоста.

Витаминот Ц ја зголемува ефикасноста на железото кога се пијат заедно.

Антиоксидантите ги намалуваат клеточните штети предизвикани од недостиг на железо и го враќаат телото во нормала.

Oвие три состојки ги содржи Spirulina San Sebastian – суплементот кој знаеш дека ќе ти ја поправи крвната слика без да пребројуваш што се си изел во текот на денот. 

San Sebastian Spirulina производите можете да го набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

San Sebastian Spirulina можете да го можете да го нарачате онлајн
https://alfalab.mk/kategorija/san-sebastian/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)