Тајните рецепти на италијанските мајстори: Оригинално италијанско тесто за вкусна домашна пица

Вкусот на домашната мамина пица е омилен вкус во кој ужива целото семејство. Тајните состојки на домашната пица на тесто по оригинален италијански рецепт. Ммммм вистинско гурманско уживање …

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 125 мл вода
  • 1 кафена лажичка сув квасец
  • 1 кафена лажичка сол
  • 1 кафена лажичка шеќер
  • 1-2 супени лажици масло за јадење

Подготовка:

Квасецот се раствара во топла вода, при што се додаваат и шеќерот и солта. Се трга на страна да отстои. Брашното се просејува и се додава квасецот. Постепено се замесува, На крај се додава и маслото и се продолжува со месењето додека маснотијата не се упие целосно. Се остава тестото да отстои додека не се дуплира на топло место, при што садот се покрива со најлонска фолија и крпа.

Добар апетит!