Антицелулитна диета, сити, слаби & без целулит

Килограмите се намалуваат, но целулитот останува.  Но не и со оваа диета.

Продукти кои се препорачуваат:

 • Зеленчук (најдобро свеж или варен)
 • Овошје (свежо или овошни сокови)
 • Салати (зачинети со чисто растително масло и оцет или лимонов сок)
 • Сокови од зеленчук (свежи)
 • Јајца (варени или пржени на растително масло)
 • Јогурт (може и со додатно овошје или мусли)
 • Млеко (обезмастено)
 • Месо, риба, животинско месо (варено или печено без маснотии и кожа)
 • 8 – 10 чаши вода дневно (1,5 – 2 литра)
 • Сушен пивски квасец (две лажички во овошен сок 15 минути по јадењето)

Пример за неделно мени:

1. Ден:

 • Појадок: јогурт или кисело млеко, кравјо сирење, црн леб
 • Ужина: овошје или овешен сок
 • Ручек: зелје и компир салата со печена риба, црн леб
 • Ужина: Овошје или овошен сок
 • Вечера: варен зеленчук, месо, салата, црн леб

2. Ден:

 • Појадок: млеко, мусли
 • Ужина: сладолед
 • Ручек: зелка со месо, цвекло, црн леб
 • Ужина: бело кафе
 • Вечера: варен зеленчук, месо, салата, црн леб

3. Ден:

 • Појадок: сок од моркови, црн леб
 • Ужина: семки од сончоглед
 • Ручек: карфиол, пилешко месо, салата, црн леб
 • Ужина: овошје или овошен сок
 • Вечера: јогурт, кравјо сирење, салата, црн леб

4. Ден:

 • Појадок: млеко, мусли
 • Ужина: крофна
 • Ручек: говедска супа, морков и компири варени, салата, црн леб
 • Ужина: сок од зеленчук
 • Вечера: црн леб, маргарин, џем, чај

5. Ден:

 • Појадок: млеко, маргарин, џем, црн леб
 • Ужина: овошје
 • Ручек: грашок, салата, црн леб
 • Ужина: сок од овошје или зеленчук
 • Вечера: варен зеленчук, риба, салата, црн леб

6. Ден:

 • Појадок: сок од овошје или зеленчук, печено лебче, кравјо сирење
 • Ужина: овошна салата
 • Ручек: шницли од соја, спанаќ со компири, салата, црн леб
 • Ужина: палачинка
 • Вечера: варен зеленчук, месо, салата, црн леб

7. Ден:

 • Појадок: млеко, сирење, црн леб
 • Ужина: салата од домати или сок од домати
 • Ручек: џигер, пире, салата
 • Ужина: палачинка
 • Вечера: варен зеленчук, месо, салата, црн леб

Совети:

 • никогаш не јадете брзо;
 • јадете секогаш во исто време, така желудникот најдобро функционира;
 • можете сами да правите дневни или неделни менија, се разбира со продукти кои се препорачуваат во оваа диета;
 • масирање на местата со целулит;
 • вежбање;
 • пливање;
 • прошетка во природа

Избегнувајте: колбаси, салами, грицки, месо во пресол, масни и солени сирења, пржена храна, газирани пијалоци, павлака, виршли, готови супи, зачини и зачинети јадења, многу кафе.

Напомена: пред користење на било каква диета, најдобро е да се консултирате со Вашиот лекар.