Храна која ќе ве „дигне на нозе“! Енергетска закуска која можете да ја подготвите за неколку минути!

Минувањето 10 часа надвор од дома ја скратува можноста за квалитетен оброк, па принудени сме да се труеме со преработена и обоена храна и пијалаци полни со шеќери кои многу брзо ја цедат целата енергија од организмот. Да, и после оброкот, повторно сме уморни.

Токму затоа ве е потребна храна која ќе ве „дигне на нозе“, која ќе ви помогне да го истуркате денот, која е богата со протеини, витамини и минерали и која ќе го подобри целокупното функционирање на вашиот организам. Потребна ви е супер храна.

Таква е миленичката на астронаутите на НАСА, храната на Ацтеките, омилената храна на самосвесните луѓе кои се грижат за своето здравје. Супер алгата Спирулина.
Освен што може како суплемент или смуди да ја внесете во вашата секојдневна рутина, ви го препорачуваме и овој рецепт за домашни енергетски коцки со San Sebastian – Спирулина со кои ќе се храните здраво и ќе се чувствувате убаво.

Потребно ви е:

• 125гр. семки од тиква
• 125гр. семки од сончоглед
• 1 банана
• 125гр. кокос
• 2 урми
• 8 таблети Spirulina

Подготовка:

Ставете ги семките од тиква и сончоглед во блендер. Кога добро ќе се сомелат додадете банана и урми. Кога смесата ќе се соедини, додадете ги и останатите состојки. По кратко мешање на сите состојки, обликувајте од смесата коцки.
Наредете ги на чиста подлога и оставете ги да стојат така 8 до 10 часа. Кога ќе станат крцкави од надвор и меки однатре, тогаш се готови.

Уживајте!

Твоето здравје е во твои раце! Погрижи се за него!

Нарачај уште денес San Sebastian – Спирулина онлајн: https://alfalab.mk/proizvodi/spirulina

Продажни места:
Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Нарачки на телефон: (02) 3218-821
Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)