Домашен лек против хемороиди со компир и маслиново масло

За лекување на хемороиди ви препорачуваме природен лек кој брзо и едноставно се подготвува од намирници кои сите ние ги имаме дома –  компир и маслиново масло.

Состојки:

  • 1 компир
  • едно лажиче маслиново масло

Употреба при лекувањето на надворешни хемороиди:

Компирот изрендајте го на најситно и додадете го маслиновото масло. Солидно количество од така подготвената смеса ставете на газа и поставете ја на анусот. Облогата држете ја цела вечер и наутро извадете ја.

Употреба при лекување на внатрешни хемороиди:

Компирот исечете го на кругови. Од еден круг направете стапче. Пресечете  ги парчињата од левата и десната страна и она што ќе остане во средина треба да изгледа како стапче. Потопете го во маслиново масло, и поставете го во анусот како чепче да преноќи. Тој ќе омекне и во текот на празнењето ќе излезе сам.