Домашен чоко-крем … превкусно ….

Ви пренесуваме рецепт за домашен Чококрем. Израдувајте ги своите деца и најмилите. Лесно се прави, а многу е вкусен. Пробајте, па кажете дали ви успеало.

Состојки:

150 мл вода
300 гр шеќер
2 ванилин шеќер
200 гр путер
200 гр млеко во прав
100 гр чоколадо
100 гр бело чоколадо

Подготовка:

– Во сад ставете вода, шеќер и ванилин шеќер.
– Се` заедно загревајте додека шеќерот не се растопи.
– Додајте бела чоколада и мешајте додека не се стопи.
– Штом зоврие тргнете го садот од оган и оставете да се олади.
– Во смесата измешајте путер и млеко во прав.
– Добро измешајте и поделете ја на два дела.
– На пареа растопете ја чоколадата, па додајте ја во еден дел, а другиот дел оставете го бел.
– Во тегла со лажица додавајте темна, па бела смеса или во исто време ставете ја од двете страни.