Докторите препорачуваат по 5 урми секој ден за заштита од удари!!!

Урмите се неверојатно овошје со еден куп здравствени придобивки, сега ќе ги споменеме поважните како ослободување од запек и други цревни нарушувања, проблеми со срцето, анемија, сексуални дисфункции, дијареа, рак на абдомен и многу други заболувања. Урмите помагаат во природно зголемување на телесната тежина бидејќи се богати со неколку витамини, минерали и влакна. Овие вкусни плодови содржат масло, калциум, сулфур, железо, калиум, фосфор, манган, бакар и магнезиум, кои се многу корисни за здравјето. Специјалисти укажуваат на потребата на јадење урми на дневно ниво за урамнотежена и здрава исхрана. Поголемите здравствени придобивки од урмите ги направија едни од најдобрите состојки за развој на мускулите. Корисни се и за возрасните и за децата, особено за закрепнување од повреда или болест.

 

Нутритивна вредност на урмите
Урмите се моќен извор на витамини и минерали, енергија, шеќер и влакна.  Во нив можат да се најдат минерали како калциум, железо, фосфор, натриум, калиум, магнезиум и цинк.. Тие исто така содржат витамини како што се тиамин, рибофлавин, ниацин, фолат, витамин А и витамин К.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Зајакнување на коските
Значителни количини на минерали кои се наоѓаат во урмите ги прават супер-храна за зајакнување на коските и во борбата против ослабувачки болести како што е остеопорозата. Урмите содржат селен, манган, бакар и магнезиум, кои се составен дел од развојот и јачината на здрави коски, особено кога луѓето стареат, нивните коски постепено ослабуваат. Значи јадете урми и чувајте ги коските.

Цревни нарушувања
Содржината на никотин во урмите се смета  корисна за лекување на многу видови цревни нарушувања. Во однос на дигестивните проблеми, тие содржат нерастворливи и растворливи влакна, како и многу корисни аминокиселини кои можат да го стимулираат варењето на храната

Анемија
Урмите се богати со многу минерали, што е корисно за различни здравствени нарушувања, но големото количество железо ги прави совршени за додаток во исхраната на луѓето кои страдаат од анемија. Придонесуваат за зголемување на енергијата и силата, истовремено намалувајќи го чувството на замор и слабост.

Зголемување  на телесната тежина по природен пат
Урмите се неизбежен дел од здравата исхрана. Тие се состојат од шеќер, протеини и многу есенцијални витамини.. Еден килограм урми содржи речиси 3.000 калории, а калориите во нив се доволни за да ги задоволат дневните барања за човековото тело. Се разбира, не треба да се јаде само урми во текот на денот. Доколку сакате да ја зголемите тежината, или ако се обидувате да ги изградите вашите мускули или имате некој сериозен здравствен проблем треба да јадете урми.

Енергија
Урмите содржат големо количество природни шеќери како гликоза, фруктоза и сахароза. Затоа, тие се совршена закуска за енергија. При вежбање, или истегнување, или која било физичка активност се губи енергија, а урмите се одлично решение веднаш да ја вратите енергијата.

 

Здрав нервен систем
Витамините присутни во урмите ги прават идеални за здравјето и функционалноста на нервниот систем. Калиумот е еден од главните состојки кој придонесува за здрав и реактивен нервен систем, а исто така ја подобрува брзината и будноста на активноста на мозокот. Затоа, тие се прекрасен извор на храна за луѓето кои стареат и нивниот нервен систем станува слаб или неподдржан, како и за луѓе кои сакаат да си го задржат својот ум бистар.

Го чуваат здравјето на срцето
Урмите се многу корисни во одржување на срцето здраво. Кога се натопени во текот на ноќта, а наутро консумирани, имаат многу позитивен  ефект врз слабите срца. Тие исто така се богат извор на калиум, со што се намалува ризикот од мозочен удар и други болести поврзани со срцето.Покрај тоа, тие претставуваат здрав и вкусен начин за намалување на нивоата на ЛДЛ холестеролот во телото, што е главен фактор на срцеви напади, срцеви заболувања и мозочен удар. Затоа, ако се земаат двапати неделно, урмите можат сериозно да го подобрат целокупното здравје на срцето.

 

Сексуална слабост
Истражувањата покажаа дека урмите се  корисни за зголемување на сексуалната издржливост. Потопете неколку датуми во свежо козјо млеко во текот на ноќта, а потоа ставете ги во истото млеко со мешавина на кардамоним во прав и мед. Оваа мешавина станува многу корисен тоник за зголемување на сексуалната издржливост и намалување на стерилитетот предизвикан од разни сексуални нарушувања. Бројот на сперматозоидите се зголемува како и големината и тежината на тестисите. Значи, јадете урми, бидејќи тие се одличен природен афродизијак.

Спречуваат рак на абдоменот
Истражувањата покажаа дека урмите се легитимен начин да се намали ризикот и влијанието на ракот на абдоменот. Во некои случаи, тие работат подобро од традиционалните лекови, бидејќи  се природни, тие немаат негативни несакани ефекти врз човековото тело. Иако урмите се полни со хранливи вредности, треба многу да се внимава бидејќи се лепливи и собираат разни нечистотии. Пред јадење потребно е темелно да се измијат.