Дали пиењето колаген е решението за млада кожа и цврсти зглобови?

Со текот на стареењето производството на колаген во телото значително се намалува, а тоа влијае на структурата на коските, тетивите, лигаментите, кожата, косата, ноктите. Додаток во форма на колаген е неопходно за здравје на коските и кожата.
Знаеме дека јадењето и пиењето во голема мера влијаат на нашата кожа, но за пиење колаген, сте слушнале ли?
Прво, ајде да го разгледаме зборот колаген, што е прилепен во производите за убавина и нега на кожа. Колаген е неверојатно важен протеин кој ги задржува ткивата и коските заедно. Специфично за вашата кожа, колагенот помага да се даде структура на кожата и еластичност. Значи, во теорија, зголемувајќи ги нивоата на колаген во вашата кожа – или спречувајќи ја неговата загуба ќе ви помогне да изгледате помлади. Но, дали ќе го пиеш или ќе јадеш?

Значи, што е поверојатно да го добие епитетот фонтана на младоста?
Изворот на младоста на кожата е поефикасно кога се употребува надворешно. Побарајте производи од тематски производи како што се креми кои содржат витамин А со состојки како што се ретинол и третиноин. Овие се златен стандард за зголемување на колагенот во кожата. Витамин Ц серумите исто така се фантастични за зголемување на колагенот.

Хидратацијата на кожата е исто така честа причина за кожата со уморен изглед и лесно се поправа со серуми. Побарајте состојки за инјектирање, или состојки кои промовираат задржување на влага, како што се глицерин и хијалуронска киселина за да се здебели слојот на кожата и да се сокријат брчките. Што е најважно, сончевите очила со висока заштита од УВ зраци ќе спречат слободните радикали да го разложат колагенот.

Пиење директно од колагенот?
Колаген содржи хидроксипролин на амино киселина кој е уникатен кај младешка кожа. Пролил-хидроксипролин, колагенски фрагмент кој се состои само од две амино киселини, ги активира клетките на кожата за да произведе повеќе хијалуронска киселина, друга компонента која е важна за зголемување на содржината на вода на кожата. За жал, обично имате многу мала контрола врз тоа каде вашето тело ги складира работите. Кога јадете или пиете протеин како колаген, вашиот стомак и тенкото црево ќе го скршат протеинот со помош на ензими.

Наша препорака: Dr.Viton – Collagen + C / 5 ампули по 10 мл
Колагенот е структурата на целото тело. Најзастапениот протеин во човековото тело е колагенот. Toj обезбедува структурна поддршка на кожата, со што и дава младешки изглед, еластичност и ја спречува (одложува) појавата на брчки. Dr. Viton – Collagen + C  ги регенерира клетките на кожата, ја подобрува еластичноста ги регулира нивоата на влажност на кожата, а тоа ја прави кожата мазна и еластична.
Dr. Viton – Collagen + C и помага на кожата да ја задржи својата еластичност. Како што старееме, колагенот има тенденција да се намали, а тоа ја намалува еластичноста на кожата, што резултира со брчки, груба и сува кожа, старечки дамки и флеки.
Dr. Viton – Collagen + C го намалува целулитот и стриите. Кога кожата ја губи еластичноста како резултат на намален колаген, има уште еден несакан ефект: видлив целулит кожа како кора од портокал. Подобрувањето на еластичноста на кожата со колаген помага да се намали целулитот и кожата да стане посјајна и помазна.Со текот на времето, ‘рскавицата се троши поради стареење, постојано движење и постојана физичка активност.  Колагенот обезбедува поддршка за раст и регенeрирање на на ткивото на ‘рскавицата и помага за ублажување на воспаленија и болките во зглобовите. Dr. Viton – Collagen + C ги подмачкува ослабените зглобови и ја подобрува удобностa, флексибилностa и подвижноста.

– Го забавува процесот на стареење
– Ги измазнува брчките
– Ја одржува еластичноста на кожата
– Длабински ја хидрира кожата
– Ја регенерира кожата
– Го намалува целулитот
– Ги штити и регенерира зглобовите

Дневна доза – Се пие 1 ампула на ден