Брза погача без квасец

Во овие денови дома поминати со семејството ви препорачуваме да ја подготвите оваа супер брза погача. Оваа погача може и да ја комбинирате со најразлични јадење, а и сама по себе е многу вкусна, а притоа не ви треба квасец.

Потребни состојки:

– 2 јајца
– 2 кесички прашак за пециво
– 2 шолји јогурт (шолји за млеко)
– 4 шолји брашно (шолји за млеко)
– 2 шолји масло за јадење (шолји за кафе)
– сол по вкус

Интересното кај овој рецепт е тоа мерењето е едноставно, не се потребни точни мерици туку само една шолја за млеко со која го мерите брашното и јогуртот и една шолја за кафе која го мери зејтинот. Многу едноставно!

Во еден сад ги мешате сите состојки додека не добиете хомогена смеса, а исто така може да додатете по желба и сувомеснат производ или сирење, но сецкани на ситни коцки или само магданос, а може и разни семиња секако по желба.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Зема соодветна сад за печење кој претходно убаво ќе ја премачкате со масло за јадење и поросите со малку брашно. Истурете ја смесата во садот и во топла релна подгответе го за печење.

Печете така што повремено ќе проверувате дали е убаво испечено тестото со дрвено стапче за храна.

Уживање за целото семејство!