Анемијата води до депресија – победи ги и двете со една чудотворна алга

И додека навидум опуштено гледаш телевизија, со едната нога нервозно цупкаш и воопшто не си концентриран на филмот. Постојано си нервозен и напнат, па често те здоболува глава, срцето ти тупка како лудо и ти снемува воздух.

И симптомите и сите во твојата околина ти велат дека ти е од стрес, но не мора да значи. Кога се чувствуваш емотивно стабилен и кога знаеш дека може да и веруваш на твојата психа, проблемот може да е обична анемија, за која не ти треба психијатар туку само Spirulina San Sebastian.

Анемијата или падот на железото во крвта може да ти донесе чувство на постојан замор, поспаност, недостиг на концентрација, анксиозност проследена со краток здив и срцебиење и низа други симптоми кои ти попрво ќе ги поврзеш со твојата психа отколку со твојата исхрана сиромашна со железо.

Она што содржи најмногу железо и што моментално ќе почне да ти ја средува маката е Spirulina San Sebastian. Ова чудо од природата содржи дури 23 пати повеќе железо од спанаќот, кое лесно и двојно повеќе се апсорбира во однос на железото присутно во месото и зеленчукот.  

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Железото е неопходно за продукција на хемоглобинот, протеин кој им овозможува на црвените крвни зрнца да ги снабдуваат ткивата и мускулите со кислород.

Значи, кога имаш ниско ниво на железо, помалку кислород стасува до твоите клетки, што ги спречува да функционираат правилно и честопати доведува до замор, слабост, па дури и вознемиреност и депресија.

Уште пострашно е тоа што недостигот на кислород во клетките, од причина што не се создал доволно хемоглобин, може да води до анемија, па ти постојано ќе се чувствуваш уморно, ќе ти се скратува здивот, ќе ти се врти памет, ќе те боли глава и друго.

Но, покрај овие физички симптоми, постои врска помеѓу недостигот на железо и анксиозноста, депресијата и други ментални состојби.

Студијата од 2020 (во BMC Psychiatry) откри дека луѓето кои имаат ниско железо во крвта имаат поголем ризик од анксиозни нарушувања, депресија, проблеми со спиењето и психотични нарушувања.

Дефицитот на железо влијае на невролошкото функционирање и развој, во главно поради неговата улога во низа мозочни процеси и регулирање на расположението, емоциите и психолошкото однесување.

Количината на железо во твојот мозок е контролирана од крвно-мозочната бариера, колекција на крвни садови кои го регулираат движењето на јоните, молекулите и клетките помеѓу крвта и мозокот со цел да се одржи хомеостазата.

Оваа бариера цврсто ја контролира количината на железо што може да помине и да влезе во мозокот врз основа на тоа колку од минералот е присутен во телото – па ако твоето тело има недостаток на железо, толку помалку железо ќе може да навлезе во мозокот.

И бидејќи железото е суштински дел од системите и циркулациите во мозокот кои ги диктираат психолошки однесувања, ниското ниво на железо во телото може да те направи склон на депресија.

Истражувањето на European Journal of Clinical Nutrition покажа дека просечното ниво на феритин (маркер на складирано железо) бил значително помал кај депресивните луѓе.

Железото е најчесто отсутниот минерал меѓу популацијата, дури 25 % од луѓето во светот се анемични. Жените имаат скоро двојно поголема потреба од железо во однос на мажите, особено во текот на бременоста, но статистките велат дека 1 од 5 жените во репродуктивната возраст имаат анемија со недостаток на железо.

Вознемиреноста, анксиозноста, па дури и депресијата во некои случаи е поттикната или нагласена поради дефицит на железо во крвта. За истите нив, не секогаш решение се антидепресивите. Ѕирнете подлабоко под проблемот, бидејќи само со покачување на  железото во крвта, ситуацијата ќе ти се реши.

Почни да пиеш Spirulina San Sebastian уште денес и ќе видиш разлика во крвната слика.

Spirulina San Sebastian за психа и тело поцврсти од железо!

San Sebastian Spirulina производите можете да го набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

San Sebastian Spirulina можете да го можете да го нарачате онлајн
https://alfalab.mk/kategorija/san-sebastian/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)