Ананас за убаво тело и совршен тен

Покрај тоа што е вкусен и полн со витамин Ц, ананасот е вашиот сојузник во борбата за совршен тен!

Од сега па натаму ананасот веќе не е резервирана само за коктели. Ова вкусно тропско овошје наскоро би можело да стане едно од најпопуларните состојки на производите за нега на лице, а голем број на меѓународни козметички производители, го имаат вклучено во нивните најпродавани производи.

Ананасот е полн со витамин Ц, што значи дека одлично ги отстранува темните дамки и сивиот тен, помага во производството на колаген и е одличен борец во борбата против акни.

Покрај тоа, го намалува црвенилото и помага на кожата да изгледа дури и да стане повеќе еластична. Козметичките производи кои содржат ананас се се попопуларни, а ако не можете да дојдете до некои од овие креми, ние ќе ви откриеме рецепт за изработка на маска од ананас изработена во домашни услови.

Маска за лице со ананас

Состојки :

  • 4 парчиња свеж ананас
  • Една лажица маслиново масло
  • Лажичка мед

Се меша во блендер или со рака, нанесете ја на лицето и оставете нека делува 15 минути.