10 видови храна кои ќе направат да се чувствувате сити и задоволни

Храната која е полна со влакна е клучна кога станува збор за добивање на хранливи материи кои се потребни за нормално функционирање на телото.

Влакната кои се наоѓаат во овошјето, зеленчукот, житарките и мешунките се познати по тоа што помагаат кај запекот. Освен тоа, повеќекратно се добри за нашиот организам. Го намалуваат ризикот од дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.

1. Хумус

Гравот е извор на влакна, но и леблебијата не е исклучок. Доволно е само околу три лажици од овие состојки и ќе ги задоволите потребниот внос на влакна во телото.

2. Овесна каша

Овесната каша содржи растворливи влакна, кои допринесуваат за одржување на нормално ниво на холестерол.

3. Авокадо

Дали сте знаеле дека авокадо содржи висока доза на моно заситени масти, но и голема количина на растителни влакна. Едно авокадо има околу 13,5 грама хранливи материи.

4. Леќа

Леќата е преполна со влакна и протеини. Една четвртина чаша леќа се состои од околу 3,9 грама на влакна и околу 4,5 грама на протеини.

5. Брокула и бриселско зелје

Овој зеленчук оди рака под рака со хранливи материи. Тие имаат многу антиоксиданси, кои се важни во борбата против ракот, и ќе се зголеми бројот на влакна кои ги внесувате во телото. Една чаша варена брокула има околу 5,1 грама влакна.

6. Кељ

Здрав, со одличен вкус, и полн со антиоксиданси и растителни влакна. Две шолји на суров кељ имаат 4,8 грама влакна.

7. Малини

Една шолја малини има дури 8 грама влакна, но и витамин Ц.

8. Јаболка и круши

Вкусни, хранливи и богати со растителни влакна. Доволно е само една круша или јаболко за да се задоволат дневните потреби на овие супстанции во организмот.

9. Моркови

Извор на бета каротин и растителни влакна. Морковот нека биде избор за ужина на вашето бебе.

10. Бадеми

Одличен извор на протеини, масти и влакна. Една четвртина чаша бадеми содржи 4,5 грама влакна. Доколку го обожувате јаткастото овошје, тогаш бадемите се вистинскиот избор за вас.