7 лаги за исхраната во кои вие верувате

Светот на исхрана е преплавен со лаги. Тој е полна со заблуди, погрешни имиња, лоша наука и алчни компании кои се обидуваат да навлезат со својата рака уште повеќе во вашиот паричник.

Значи, време е тоа да се прекине. Сакам да ви ги покажам на виделина 7-те најголеми лаги за исхраната, со истражувачки поддржани докази за да ви ја покажам вистината. Ако ви се разнишани вашите сегашни верувања, придружете ми да ви ги изложам овие седум заеднички лаги :

1. „Заситените масти се лоши за вашето срце“

Целиот живот ви зборувале дека јадењето храна со висока масленост е лоша за вашето срце и вашиот холестерол. Путер, креми, сирење, стекови и сите вашите омилени месни производи,  полека ве носат кон неизбежен срцев удар.

Истражување: Всушност, не би можело да биде подалеку од вистината.  Студија, направена заедно со уште 21 студии на повеќе од 350.000 луѓе, од кои 11.000 имале срцеви заболувања, која се одвивала речиси 14 години. Констатација? Не постои корелација помеѓу јадење заситени масти и срцеви заболувања.

Значи, јас ви препорачувам да излезете и да јадете мрсен пржен стек да прославите.

1

2. „Мора да јадете 5 оброци на ден за да ослабете“

Старата поговорка на бодибилдерите е: „Јадете пред да огладнете, престанете пред да се наполните“ е метод зад лудилото на личните тренери и диететичари со децении. Веројатно, откако „ Pumping Iron“ го освои светот со неверојатна брзина. Најпосле, секој сака мускули како Арнолд, нели?

Истражување: Па, студиите покажаа дека почестото јадење оброци не е докажано дека позитивно го менува составот на телото кај неактивните луѓе. Едноставно, ако сте спортист или интензивно вежбате повеќе од 6-8 часа неделно, вие нема да изгубите повеќе тежина следејќи го овој метод. Повеќе се работи за тоа колку ќе ставите во уста, наместо кога ќе јадете.

2

3. „Јаглехидратите ја прават маснотијата“

Вие веќе сте го сториле тоа. Сте го почувствувале она чувство на подуеност, вина откако ќе земете парче тост со вашиот појадок. Или, пак, кога кошничката на масата зјапа во вас викајќи „Изеди ме мене, изеди ме мене!“ со мек, нежен глас.

Но, вие всушност треба да се чувствувате лошо и да се грижите за ефектот на јаглехидратите на вашата половина? Ако мислите да се уништите себеси со јаворов сируп, намалете ја телесната тежина со палачинки или ужина со твикс во текот на целиот ден. Да, веројатно само ќе си ги накачите мастите.

Но, ако свесно се потрудите да јадете житарки, минимално преработени, јаглехидрати со една состојка, тогаш не би требало да се чувствувате виновни. Бидејќи, сепак, тие се природно настанати видови на храна. Тие растат и ние ги јадеме. За разлика од, да речеме, крофна од Krispy Kreme. Онолку колку што сте паметни за вашите јаглехидрати, тие нема да ви создаваат масти. И, тие можеби ќе бидат оној енергетски поттик кој ви треба.

3

4. „Овошниот сок е здрав“

Дали некогаш сте пиеле еден од оние овошни сокови од продавница за кафе или од пред еден супермаркет? Оние кои се фалат дека внатре има повеќе од 30 овошја во нив, половина зелка и малку спанаќ? Повеќето од овие производи, како што велат, содржат многу плодови. Но, тоа не ги прави здрави.

Размислете за тоа на овој начин : Би можеле ли да го изедете сето овошје ако тоа беше изнесено пред вас? Може ли да изедете пет згмечени портокали кои сте ги планирале за да го направите вашиот сок? Или двете банани, јаболко, манго и праска, кои се употребени во вашиот пијалак? Веројатно не. Но, кога станува збор за нивно пиење, вашето тело реагира поинаку. Затоа, бидејќи телото не мора ништо да џвака. Тоа само добива храна во голема количина и мора да се справи со последиците. Проблемот не е во самиот плод, туку во фруктозата (шеќери) во неа.

Истражување од страна на Универзитетот во Калифорнија, покажува дека зголемената потрошувачка на фруктозата може да ги зголеми вашите телесни масти, но и многу негативни ефекти по вашето тело. За да се постигне ова ниво на фруктоза потребно е многу овошје. Но, овошните сокови кои ги пиете може да ви предизвикаат многу негативни последици по здравјето. Држете се до вода, црно кафе или ароматизиран чај.

4

5. „Храните со малку масти се навистина здрави“

Ние заклучивме во овој член дека јадењето храна со заситени мастине е штетно за вашето срце. Што е тогаш со храната со „малку масти“? Тие само се отстранети, нели? Според зборовите на англиски нутриционист, Бен Кумбер, кога ќе слушнете „малку масти“, помислите на хемиските глупости. Затоа, кога ги отстрануваат „мастите“ (или шеќер во некои случаи) го полнат производот со хемикалии. Повеќето од нив се штетни за организмот, а најголемиот виновник е аспартамот. И за вашата половина и вашето здравје, изберете ја опцијата со полни масти.

5

6. „Следењето калории е исклучително важно“

Секоја калорија која сте ја броеле не била во ред. Токму така. Сите оние денови додека сте ги собирале вашите калории, читајќи етикети и фокусирајќи се на магичната бројка, сето тоа било залудно потрошено.

Зошто?! Затоа што, пресметувањето на калории е еквивалент на броење сите кегли во една партија. Тоа е малку корисно во поглед на тоа колку сте јаделе. Јас веќе можам да слушнам како луѓето плачат, „но, што ако јас сакам да знам колку сум јадел?“. Ако тоа е вашиот приоритет, слободно сторете го тоа. Но, на крајот на денот, вашето броење на калории не значи ништо, бидејќи не се сите калории еднакво создадени. 500 калории од стек се далеку подобри за вас од 500 калории од чоколади. Една од тие храни е здрава хранлив оброк, исполнет со есенцијални минерали, витамини и масти. Другата е чоколада.

6

7. „ Зеленчук и семенски масла се здрави“

Безбедно да се каже дека се што е рафинирано или високо преработени е нездраво. Истото може да се каже за сите семенски масла, растителни масла и маргарини со кои сте готвеле. Тие се продаваат, како начин да се намали ризикот од срцеви заболувања и дека се севкупно поздрава опција отколку полномасните масла за готвење и путер. Тие, всушност можат да ги предизвикаат сите проблеми кои тие би требало да ги решат.

Истражувањата покажуваат дека ризикот од срцеви заболувања и зголемено воспаление во телото, постои поради високото ниво на полинезаситени масти, како што е омега-6. Држете се до храната богата со масти, „нездрави“ алтернативи, па се до позитивни ефекти и подобрување на вашето здравје.

7

Заклучок? Направете ваше сопствено истражување

Немојте само да верувате дека тврдењата на „професионалците“ за здравјето на телевизија, или на утринските реклами кои се во потрага по вас за да излезете и да купите некој производ. Ако сте за планирање да ја намалите храната од вашата диета во целост, направете брзо пребарување на „Гугл“ и видете дали всушност постои било какво истражување за да се поддржат нивните тврдења. Затоа што обично нема ништо да најдете.