10 придобивки од арганово масло

Често наречено како „течно злато“, аргановото масло е органски производ екстрахиран од зрната на аргановото дрво, кое потекнува од Мароко. Исклучително е богато со корисни хранливи материи, вклучувајќи масни киселини и витамин Е.

Неговите својства го прават особено корисно за коса и кожа, што го прави козметички популарен за многу познати личности. Тоа не е наменето само за богатите и славните, иако секој може да ги користи придобивките од аргановото масло за телото. Еве некои од неговите најчести намени :

1. Хидратација на кожата

Аргановото масло најчесто се користи како крема за хидратација и омекнување на кожата. Со своите високи количини на витамин Е и масни киселини, ова масло како идеален производ и дава природно зајакнување на кожата. Апсорбира многу лесно и не е мрсно и не иритира, што го прави голем природен навлажнувач.

Лесно се користи по целото тело, вклучувајќи го и лицето и вратот. Едноставно нанесете неколку капки на вашата кожа користејќи нежни движења за триења, како и со било кој лосион за лице и тело.

2. Балзам за коса

Аргановото масло докажано ја прави косата помека, понежна и посјајна. Тоа е идеалниот балзам за косата, а тоа дури и може да помогне за суви краеви на косата. Користењето на аргановото масло како балзам за вашата коса е екстремно лесно. Го има во неколку типа за нанесување и производи и има толку многу начини за да го користите за различни резултати што решивме да напишеме поопширен водич за користење на аргановото масло за косата.

3. Елегантен и блескав стајлинг

Поради својата способност да го скроти разлетувањето на косата и да и даде сјај, аргановото масло исто така, најчесто се користи како средство за стилизирање. Тоа ја прави косата полесна за одржување и и дава здрав, привлечен сјај на било која фризура. Ова е идеално за да го додадете во вашата дневна рутина по сушење на косата. Нанесете неколку капки од аргановото масло на вашите дланки, а потоа со прстите нанесете го низ косата.

4. Против стареење

Не само што аргановото масло дејствува како ефикасен навлажнувач, исто така, може да и даде младешки сјај на кожата и да ја намали видливоста на брчките. Неговиот антиоксидирачки ефект го прави ова масло идеален производ против стареење. Ја враќа еластичноста и ја прави кожата помека.

Најдобар начин да се примени ова масло за најистакнатите ефекти против стареење е масажа со неколку капки на лицето и вратот пред спиење. Тоа дејствува како хидратант и против стареење во едно.

5. За сува кожа

Луѓето кои страдаат од сува кожа или состојби како што се егзема кои може да ја направат кожата крута, ронлива и со јадеж, ќе имаат огромна корист од ова масло. Витаминот Е и масните киселини се одлични за оштетениот младешки сјај на кожата давајќи и хранливи материи кои ќе го спречат понатамошното сушење и иритација. Аргановото масло содржи состојки кои ја смируваат кожата. Нанесување на мала количина на масло директно на делот од кожата и нежно масирање може да го олесни лекувањето.

Argan_Baner_V2

6. Акни

Каде што многу масла и хидратанти можат да ги влошат состојбите на кожата како што се акните, аргановото масло, всушност, го смирува младешкиот сјај на кожата и го подобрува лекувањето. Акните се често резултат на мрсна кожа. Ова масло не е мрсно, помага да се балансира сјајот на кожата преку обезбедување на природна влажност. Аргановото масло, исто така, содржи антиоксиданси кои помагаат да се лекуваат оштетените клетки на кожата и да се намали воспалението.

Нанесувањето на неколку капки од ова масло на кожата погодена од акни, после чистење и сушење, обезбедува влажност од суштинско значење и хранливи материи кои се добри за чиста, сува кожа. Нежното триење и повторување два пати на ден може да ви помогне ги исчистите малите акни, како и балансирање на мрсната или сувата кожа.

7. Заштита и лекување

Антиоксидансите во аргановото масло обично се користи за лекување на иритирана, испукана, оштетена или дури и изгорена кожа. Најдобро е да се користи како превентива за сува или заболена кожа , но, исто така, може да се користи за да се забрза лекувањето. Неговите својства вклучуваат намалување на воспалението, ублажување на болката и зголемување на ефикасноста на лекувањето.

Нанесувањето на неколку капки од аргановото масло на заболена или оштетена кожа помага да се забрза процесот на лекување.

8. Бременост

Стриите се проблем за многу бремени жени, но аргановото масло е идеален за заштита против стрии и бори на кожата по раѓањето. Аргановото масло ја зголемува еластичноста и сјајот на кожата, поради неговите содржини на витамин Е. Користењето на неколку капки од аргановото масло со триење на градите, стомакот, и бутовите за време на бременоста ќе се намали веројатноста за развој на грдите стрии.

Аргановото масло исто така, ја одржува кожата и косата мека, здрава и хидрирана во текот на бременоста.

9. Лекување на стапала, раце и нокти

Својстава за омекнување на аргановото масло се идеални за кршливи нокти, суви и испукани раце, тврда кожа на стапалата. Ја навлажнува и омекнува кожата, правејќи ги рацете и стапалата еластични и меки, а ноктите силни и здрави. Обидете се со масирање да нанесете секоја вечер пред спиење по неколку капки од аргановото масло на кутикулите, рацете и нозете.

10. Навлажнувач на усни

Особено на ладно или суво време, усните лесно може да станат воспалени, суви и испукани. Аргановото масло е идеален производ за да им обезбедат на усните да останат полни, меки и еластични. Нанесете капка или две на сувите усни како мелем, но не заборавајте да го избришете вишокот.

Сето ова … во едно шише

Најдоброто нешто во врска со аргановото масло е што се може безбедно да се користи во својата чиста форма и не треба да се купува како состојка во лосиони, балсами и хидратанти. Едно шише од арганово масло е исклучително разновидно и може да се користи за сите овие придобивки. Ова чудо од масло ќе го промени начинот на кој сте го живееле својот живот.