Зошто Витаминот Ц е најпосакувана anti-age состојка?

Ако сте во тек со новитетите во козметичката индустрија, тогаш сигурно знаете дека витаминот Ц е една од најдобрите состојки против стареење на пазарот – клуч за мазен, изедначен и сјаен тен.

Колку и да сте посветени на здравата исхрана и верувате дека внесувате доволно витамин Ц во текот на денот, многу мали се шансите нешто да остане за кожата. Затоа, серумот е најдиректнот начин за да стасате до многуте бенефити на оваа чудотворна состојка.

Сѐ уште не сте сигурни дека токму на вашата кожа ѝ треба витамин Ц? И тоа како ѝ треба! Повелете 10 дерматолошки потврдени причини зошто треба да почнете да го користите уште денес:

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

БЕЗБЕДЕН ЗА СЕКОЈ ТИП НА КОЖА

Витаминот Ц има одличен безбедносен профил. Поголемиот број жени го нанесуваат со години без да развијат какви било несакани последици. Исто како и телото, кожата не може да се презасити од Витамин Ц. Плус, комплетно е безбеден да се комбинира со други состојки како ретинол, алфа хидроксилни киселини и СПФ.

ХИДРАТИРА

Витаминот Ц докажано ја хидратира кожата преку намалување на загубата на трансепидермалната вода. На тој начин, тој го подобрува капацитетот на кожата да ја задржува влагата.

ИЗБЕЛУВА

Редовното нанесување витамин Ц ја фрла во сенка пигментацијата, но подеднакво ги избелува и лузните од акни, дамки и црвенила од секаков тип. Крајниот ефект е осветлена и мазна кожа која делува помладо за цела една деценија.

ГО НАМАЛУВА ЦРВЕНИЛОТО

Витаминот Ц заштитува од цел еден спектар воспалителни процеси кои ѝ се случуваат на кожата. Црвенилото како пропратна нус појава на овие процеси ќе стане минато. Витаминот Ц, спакуван во облик на серум, има моќ дури да го среди и она природно црвенило кое се јавува под влијание на емоциите. Нема повеќе црвенило од срам!

СПРЕЧУВА ХИПЕРПИГМЕНТАЦИЈА

Хиперпигментацијата како сончевите дамки, старечките дамки и мелазмата, се случуваат при прекумерно лачење на меланинот во одредени регии во кожата. Но, хиперпигментацијата настанува и на местата каде што сте имале акни. Редовното нанесување Витамин Ц се покажало дека го попречува создавањето меланин, со што доаѓа до забрзано избледување на темните дамки и изедначување на тенот.

ДЕЛУВА НА ПОДОЧНИЦИТЕ

Оваа активна состојка ги измазнува ситните линии под очите така што ги пополнува, но ја хидратира и целата очна регија. Работи и на дисколорациите, како несаканите темни кругови, а крајниот ефект се одморени очи.

ГО ПОТТИКНУВА КОЛАГЕНОТ

Витаминот Ц ја поттикнува продукцијата на колагенот и токму затоа е најпосакувана состојка во козметичката индустрија. Колагенот е природен протеин кој телото сам го создава, а одговара за еластичноста и цврстината на кожата. Штом нивото на колаген почне да опаѓа, веќе имате слика како ќе изгледа вашата кожа. Добро е да знаете дека процесот на опаѓање на колагенот почнува околу 25-тата година, па делувајте со време.

ДЕЛУВА КАКО ЧАДОР ЗА СОНЦЕ

Кога сте надвор, на сонце, слободните радикали може да предизвикаат екстремни штети на кожата како сончеви дамки и брчки. Витаминот Ц е богат со антиоксиданти кои ги штитат здравите клетки на кожата, истовремено бришејќи ги штетите од слободните радикали.

ГИ СМИРУВА ИЗГОРЕНИЦИТЕ

Покрај минимизирање на црвенилото, витаминот Ц го забрзува прометот на клетките – заменувајќи ги оштетените клетки со нови изедначувајќи го тенот за најбрз можен рок.

ЈА ЛЕКУВА КОЖАТА

Имајќи ги предвид ефектите што ги има врз сончевите штети, не е изненадувачки што Витаминот Ц може да го забрза целосното опоравување од секаков тип рани. Ова го намалува ризикот од воспаление, инфекции, лузни. Но, не нанесувајте го на отворени рани.

Ако продолжиме да навлегуваме во детали, тогаш листата бенефити на Витаминот Ц ќе биде бесконечна. Затоа, веднаш ќе ве упатиме на најбараниот елискир за убавина наречен Dr. Viton Vitamin C серум за лицe.

Неколку капки наутро од Dr. Viton Vitamin C серум за лицe и кожата ќе се разбуди освежена.

Навечер, подеднакво добро ќе го маскира уморот и ќе ви обезбеди холивудски сјај.

На долг рок, Dr. Viton Vitamin C серумот во комбинација со останатите внимателно селектирани состојки, ќе ѝ овозможи на кожата да ја манифестира најубавата верзија од себеси. Нарачајте го веднаш!

Dr. Viton Vitamin C Serum  можеш да го купиш во аптеките на  Еурофарм, Зегин, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

можеш да го нарачаш онлајн на 

https://alfalab.mk/proizvodi/vitamin-c-serum/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот )

Dr. Viton Vitamin C Serum ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта!