За љубителите на вкусни и топли чорби: Чорба од брокули и пилешко

Подготовка:

1. Кромидот, целерот и морковот се чистат и се сечат на коцки.

2. Пилешките гради, исто така, се сечат на коцки.

3. Брокулата исчистете ја од коренот и искршете ја на помали парчиња.

4. На малку масло пржете го кромидот, а потоа додадете ги морковите и целерот и пржете ги кратко.

5. Потоа додадете го пилешкото и продолжете со динстање додавајќи вода по потреба, додека месото целосно да омекне.

6. Истурете 2 литри вода и оставете да зоврие. Додадете ја  брокулата и зачините по вкус и гответе ги сите состојки додека да  омекнат.

7. Кон крајот додадете густин разреден во малку вода и продолжете со готвење додека да ја добиете саканата густина.

8. Во готовата супа додадете сок од лимон, павлака за готвење и иситнет магдонос.

 Потребни состојки:

– 300 g пилешко бело месо

– 2 главици  кромид

– 80 g целер

– 2 моркови

– 1 мала брокула

– 1 лимон

– 2 дл павлака за готвење

– 1/2 врзоп магдонос

– 2 лажици густин

– мешавина од зачини

– масло