Вегетаријанска паста, препорачана од нутриционистите (рецепт)

Потребни состојќи : (за едно лице)

  •  100 гр. шпагети,
  •  по 40 гр. разновиден зеленчук (шампињони, тиквички, пиперки, домати …)
  •  1 дл бело вино
  •  маслиново масло
  •  зачини

ПРИГОТВУВАЊЕ:

Напомена : Не е важно кој зеленчук ќе го употребите за ова јадење. Изберете го она кое највеќе го сакате, а најдобро е (како и зачините) да биде сезонски и свежо.

Во топла тава ставете малку маслиново масло, па додајте го зеленчукот и на крајот белото вино. Кога течноста ќе испари, помешајте ги сварените шпагети, мајчина душица и босилек, па се посолете и забиберете по желба.

МИСЛЕЊЕ НА НУТРИЦИОНИСТ :

Ова јадење е лесно, брзо се спрема и идеално е за пред јадење или за вечера.