Стопете ги маснотиите околу половината еднаш засекогаш

Чајот е пијалок во кој ужива целиот свет. Едноставен е за правење, топла вода, некое ливче или ќесичка и приготвен е за неколку минути.  Пиењето чај е поврзан со многу здравствени придобивки, вклучувајќи заштита на клетките од оштетување и намалување на ризикот од срцеви заболувања.

Според некои студии, чајот има придобивки за слабеење и за рамен стомак. Одредени видови се покажаа како поефективни од другите.

Оваа статија ќе прикаже шест од најдобрите чаеви за слабеење и за намалување на телесните масти.

Зелен чај

Зелениот чај е еден од најпознатите видови чај и е поврзан со многу здравствени придобивки. Тоа е исто така еден од најефикасните чаеви за губење на тежината. Постојат значителни докази кои го поврзуваат зелениот чај со намалување на тежината и телесните масти. Со редовно пиење на овој чај, или екстракт од зелен чај, за 12 недели се постигнува сигурен ефект.

Според една студија, луѓето кои консумирале екстракт од зелен чај за 12 недели доживеале значително намалување на телесната тежина, телесните масти и обемот на половината.  Причината е затоа што екстрактот од зелен чај е особено содржи високо ниво на катехините, природни антиоксиданти кои можат да го забрзаат вашиот метаболизам и да го зголемат согорувањето на маснотии.

Наша препорака: Nature Essential – Зелен Чај Екстракт

Ги намалува килограмите и масните наслаги. Моќен антиоксиданс кој го успорува процесот на стареење. Го намалува ризикот од рак. Превенција од срцеви заболувања и мозочен удар.

Нарачај веднаш на телефонкиот број (02) 3218-821
Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот.

или нарачајте онлајн: 

https://alfalab.mk/proizvodi/nature-essential-zelen-caj-ekstrakt/
(Достава до домашна адреса со брза пошта)

NATURE ESSENTIAL – ЗЕЛЕН ЧАЈ ЕКСТРАКТ можеш да го набавиш во Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на Cosmo и dm и во сите подобро снабдени аптеки.


Puerh чај

Ова е вид кинески чај кој е ферментиран. Често се ужива по оброкот и има „замрзната“ арома што има тенденција да се развива повеќе, доколку е повеќе време чуван.

Пуер чајот го намалува нивото на шеќер во крвта и триглицериди, со што помага при слабеење.

Црн чај

Црниот чај е еден вид чај кој претрпе повеќе оксидација отколку другите видови, како што се зелените, бели или улонг чаеви. Оксидацијата е хемиска реакција која се случува кога чајните листови се изложени на воздух, што резултира со појава на карактеристична темна боја на црниот чај. Црниот чај помага за контрола на телесната тежина.

Пиењето црн чај секој ден ги намалува вишокот килограми, ги топи маснотиите и го намалува обемот на половината. Некои теоретизираат дека потенцијалните ефекти на губење на тежината на црн чај може да бидат поради тоа што е богат со флавони, еден вид растителен пигмент со антиоксидантни својства.

Улонг чај

Улонг чајот е традиционален кинески чај кој е делумно оксидиран, ставајќи го некаде помеѓу зелениот чај и црниот чај во смисла на оксидација и боја. Често се опишува како чај со овошна, миризлива арома и уникатен вкус, иако ова може значително да варира во зависност од нивото на оксидација. Неколку студии покажаа дека улонг чајот може да помогне за слабеење со подобрување на согорувањето на маснотиите и забрзување на метаболизмот. Дневно се согоруваат 281 калории со консумирање на овој чај.

Бел чај

Белиот чај се издвојува меѓу другите видови на чај затоа што е минимално обработен додека листовите се се уште млади. Белиот чај има различен вкус многу различен од другите видови на чај. Има суптилен и деликатен вкус, малку сладок.

Придобивките од бел чај се добро прочуени и тој е корисен за подобрување на оралното здравје, па се до убивање на клетките на рак. Истражувањата покажуваат дека белиот чај и зелениот чај имаат споредливи количини на катехини, што може да помогне за намалување на тежината.

Билен чај

Билните чаеви вклучуваат инфузија на билки, зачини и овошје во топла вода. Тие се разликуваат од традиционалните чаеви, бидејќи тие обично не содржат кофеин. Популарни билни чаеви вклучуваат чај од ројобо, ѓумбир, чај од шипка и чај од хибискус. Билните чаеви помагаат за намалување на телесната тежина и ги топат маснотиите.