Смирете и регенерирајте ги нервите со оваа здрава храна

Постои широк спектар на природни соединенија кои дејствуваат врз регенерирањето на нервите. Една студија од 2010 година објавена во едно истражување за подмладување вели дека комбинацијата на боровинки, зелен чај

и карнозини (кои се пронајдени во свинското месо, јунешко месо, риба) помага во регенерацијата на нервите и матичните клетки кај животните со невродегенеративни болести. Други супстанции со сличен ефект се:

  • – куркумин (корен од растението куркума )
  • – апигенин (соединение кое се наоѓа во целер, магдонос, артичокот)
  • – боровинки
  • – жен шен
  • – црвена жалфија
  • – ресвератрол (состојка од семките на црвено грозје)
  • – матичен млеч
  • – теанин (зелен чај)
  • – кафе

Постојат и други материи кои помагаат во заздравувањето на нервите подобрувајќи ја обвивката на нервните влакна -миелинот. И музиката и заљубеноста позитивно  влијаат на невронската регенерација и обновување.

НАШ ПРЕДЛОГ : NATURE ESSENTIAL – РЕСВЕРАТРОЛ

Продажни места на производите на NATURE ESSENTIAL:

Во сите аптеки на ЕУРОФАРМ /КОСМО – ТИНЕКС ДРОГЕРИИ /ДМ маркети/дрогерии/ Во сите продавници на МАРВИК  – ЗДРАВА ХРАНА и во сите подобро снабдени аптеки низ Македонија.

Телефон за нарачка: 02 3218 821