Проверен начин да ја спречиш настинката уште пред да почне

Ги имаш сите симптоми на настинка, ти тече нос, те боли грло, кашлаш, киваш, а навечер креваш блага температура. И сега си во паника, најмногу и поради Ковид-19, и не знаеш што попрво да се напиеш.

Не паничи, ова е сезона на настинки и кога веќе закачи една, барем потруди се што поскоро да оздравиш.

Обичната настинка е безопасна и трае најмногу две недели, но со Dr. Viton Zinc Direct – Vitamin C +D3 ти ќе успееш деновите поминати во кревет да ги искористиш за нешто позабавно.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Во овој суплемент се комбинирани три клучни состојки како минералот цинк, витамин Ц и витамин Д3 кои секој на свој начин делуваат на вирозите, а нивната заедничка синергија е докажан засилувач на имунитетот.

Како Dr. Viton Zinc Direct – Vitamin C + D3 се однесува со настинката?

ЦИНК: Цинкот го намалува растот на вирусот и на тој начин го намалува ризикот од влошување на состојбата, но истовремено го намалува и времетраењето на симптомите.

ВИТАМИН Ц: Витаминот Ц има неверојатни антиоксидативни својства и затоа секогаш е  во првите борбени редови кога телото го напаѓаат вируси и инфекции. Но, единствено е делотворен само ако се зема секојдневно, во спротивно нема некој голем ефект врз настинката.

Ова значи дека не треба да чекаш да се разболиш за да почнеш да пиеш Dr. Viton Zinc Direct – Vitamin C + D3. Имунитетот е твојот најефикасен доктор, а дали и колку ќе подвали во заштитната функција што ја негува, зависи само од тебе.

Научните студии покажале дека витаминот Ц кога се зема на дневна база ја скратува настинката за 8% кај возрасните и за 14% кај децата. Значи, наместо 12 дена во годината, возрасните ќе боледуваат само 11 дена; наместо 28 дена, децата ќе бидат болни 24 дена годишно.

Малкумина знаат дека витаминот Ц е концентриран во имуно клетките и тој брзо се троши особено кога телото се бори со инфекција. Затоа дефицитот на витамин Ц е она што треба да те плаши, бидејќи дефицитот го зголемува ризикот од вирусно заболување и го слабее имунитетот.

ВИТАМИН Д: Истражувањата покажуваат дека луѓето кои не пијат доволно витамин Д, поверојатно е да заболат од горна респираторна инфекција која подразбира кашлица, гребење на грлото или затнат нос, за разлика од оние кои внимаваат да ја внесат потребната дневна доза.

Ако почувствуваш замор, се чувствуваш ненаспано и под стрес, не се мисли, веднаш земи ја својата доза Dr. Viton Zinc Direct – Vitamin C +D3 и поддржи го организмот, бидејќи тогаш најлесно може да потклекне на вирусите што демнат.

При покачено ниво на стрес, организмот се соочува со поголеми дози кортизол (стрес хормон), а тој докажано го слабее имунитетот. Истото се случува и при недостиг на сон – луѓето кои редовно спијат од 7 до 9 часа имаат 3 пати помали шанси да се разболат.

Пред, после, за време на настинка – Dr. Viton Zinc Direct – Vitamin C +D3 е суплемент што треба да го следи секој твој ден. 

Dr. Viton Zinc Direct  Vitamin C + Vitamin D3 можете да го нарачате онлајн

https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-cink-c-d/

Dr. Viton Zinc Direct  Vitamin C + Vitamin D3 може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)