Природно чистење на црниот дроб со оваа храна! (прв дел)

Црниот дроб е најголемиот орган во телото, а сепак веројатно е најмногу потценет и многу малку луѓе водат сметка за него. Цел ден вашиот црн дроб работи напорно за не само да ја претвори својата храна во хранливи материи, туку и да помогне во елиминирањето на токсините во нашето тело. За жал, вообичаената, не толку здрава исхрана не му прави на нашиот црн дроб никаква услуга. Сите преработени состојки, пржена храна и луди количества на сол и шеќер, заедно со сите други загадувачи на животната средина или стрес, навистина дополнително наддаваат оптоварување на овој важен орган.

Добрата вест е дека има многу едноставна и достапна храна што, ако се стави, ако се додаде во вашата исхрана, може да му помогне многу на црниот дроб, па затоа така добро одморен, здрав и подготвен да се врати на работа. Погледнете за што станува збор. Денеска ќе ви понудиме 8 видови храна која и тоа како го чисти овој орган.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

8 видови храна што ја владее уметноста за чистење на црниот дроб

Лиснат зелен зеленчук
Лиснат зеленчук, како што се кељ, зелена салата, спанаќ, зелка и слично, ја содржат хлорофилната состојка што ја сака црниот дроб. Овој вид на зеленчук може да ги неутрализира тешките метали, пестицидите и хемикалиите за да ја олесни работата на црниот дроб. Лиснатиот зеленчук, исто така, може да ја зголеми жолчката во црниот дроб, што помага да се отстрани отпадот. Лиснатиот зеленчук не само што е достапен само во изобилство, но има изобилство на начини на кои можете да ги користите. Овие зеленчуци се одлични за салати, пијалаци, варени во вашите омилени рецепти или како сок.

Лук
Внесувањето на лук во вашата исхрана може да помогне да се заштити црниот дроб од токсични агенси. Лукот, исто така, активира добри ензими во црниот дроб, одржувајќи го на здраво и избалансирано ниво. Истражувањата покажале дека лукот е одличен антибиотик со антиинфламаторно и антиоксидантно дејство.

Лимони и лимета
Кисело на вкус, но сладок придружник на црниот дроб! Лимоните и лиметата се преполни со витамин Ц и се моќни антиоксиданти. Пиењето сок од лимон или сок од вар помага на вашето тело да ги претвори токсичните материи во супстанции што можат да се апсорбираат со вода. Лимоните и лиметите се одлични за да додадете едноставен вкус и малку киселкав вкус на вашата вода, но тие исто така може да се користат во пијалаци, сокови, десерти и како дополнителен удар од вкус на речиси ништо.