Природни лекови за рефлуксна болест

Киселина рефлукс
Според голем број студии, диетата е еден од главните придонесувачки фактори за рефлуксот на киселина. За да избегнете компликации и да го вратите вашиот дигестивен тракт во нормала, време е да го промените она што го јадете. Диета која ќе помогне за здравјето на вашите стомачни киселини  вклучува:
Органски зеленчук (особено лиснат зеленчук, артичока, аспарагус и краставици)
Храна со многу влакна
Храна богата со пробиотици (кефир, супа, јаболков оцет)
Протеини (пилешко и говедско)
Здрави масти како кокос или маслиново масло
Алое вера
Магдонос
Ѓумбир

Некои од најлошите јадења за рефлукс на киселина кои можат да придонесат за проблемот се:
Алкохол
Газирани пијалоци, засладени пијалоци или енергетски пијалоци
Вештачки засладувачи и вишок шеќер
Пржена храна
Растителни масла, вклучувајќи масло од канола
Зачинета храна
Преработена храна

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Храната како лек е најприродниот пристап што можете да го искористите за да се ослободите од рефлуксот на киселина, ако овие прехранбени производи не се доволно силни за да ги ублажат несаканите симптоми, природните додатоци може да му дадат дополнителен поттик на природниот третман. Овие често се препорачуваат за рефлукс на киселина:
Дигестивни ензими – Дигестивните ензими и помагаат на храната целосно да вари и помага при апсорпција на хранливи материи.
Пробиотици – Потрошувачките здрави бактерии помагаат во балансот на дигестивниот тракт и се ослободуваат од лоши бактерии кои можат да доведат до лошо варење, пропустливост, слаба апсорпција на хранливи материи и други дигестивни проблеми.
HCL со пепсин – HCL може да помогне да се врати нивото на стомакот во здрава, избалансирана состојба.
Чај од камилица – чај од камилица помага да се намали воспалението во дигестивниот тракт.
Додаток на магнезиум – Магнезиумот може да функционира како антацид, помагајќи да се исправи киселината во стомакот, со што се намалуваат симптомите на рефлукс на киселина.
Мелатонин – Истражувањата покажуваат дека нивоата на мелатонин кај лица со рефлукс на киселина се пониски од индивидуите без киселински рефлукс. Во една студија, околу 50 проценти од лицата кои зеле мелатонин во тек на 12 недели имале подобри симптоми или исчезнале целосно.

Промените на животниот стил во комбинација со здрава храна, велејќи се збогум за ви нудат најдобра можност за здравјето на стомакот. За да ги балансирате стомачните киселини:
Вежбајте и справувајте се  со стресот. Обидете се со јога, медитација, акупунктура, уметност или музичка терапија, или друга алатка за управување со стрес.
Не се прејадувајте. Јадете помали оброци за да и дозволите на исхраната правилно да се вари. Големи оброци и прејадување вршат притисок врз сфинктерот.
Не консумирајте храна три часа пред спиење. Дозволете му на желудникот да ја вари храната од оброкот и напијте се чаша чај.
Џвакајте ја храната повеќе.

Краток заклучок
Инхибиторите на протонска пумпа или PPI-от, ја потиснуваат секрецијата на желудечните киселини. Како резултат на тоа, тие исто така го менуваат цревниот микробиом. Недостатокот на желудечна киселина како резултат на овие лекови го промовира растот на Enterococcus во цревата. Кога овие бактерии се движат кон црниот дроб, го влошуваат воспалението и хроничното заболување на црниот дроб. Природни лекови, како што е здрава исхрана, додатоци и промената на животниот стил, нудат ефикасна алтернатива за олеснување на рефлуксот на киселина без опасни несакани ефекти.