Природен лек за анемија – 100% ефикасен

Дали сте знаеле дека четири суви смокви обезбедуваат четвртина од препорачаната дневна количина на железо, која му  е потребна  на нашето тело?

За да се постигне максимален ефект, смоквите јадете ги со  компот или свежо исцеден сок од портокал кој е богат со витамин Ц, бидејќи тоа ја подобрува апсорпцијата на железото.

Сувите смокви се одличен извор на минерали. Покрај железото, смоквите   се богати со бакар, цинк, селен, манган, калциум и калиум.

Смоквите содржат и омега-3 и омега-6 масни киселини, и фитостерол, кои може да влијаат на намалување на нивото на холестерол во крвта.