Придобивки од редовно вежбање…рамен стомак и насмевка на лицето!

Вежбај и топи масти
Кога станува збор за успешно и трајно слабеење, јадењето е само дел од битката. Физичката активност ќе ви помогне многу и ќе бидете поблиску до вашата цел со согорување на калории и градење мускули. Сепак, тоа не е единствената причина зошто вежбањето е дел од вашиот секојдневен живот. Вежбањето исто така помага да се спречат многу здравствени проблеми, го намалува стресот и се чувствувате подобро.

Колку вежбање е доволно?
Нема потреба да одите во фенси сала за вежбање, или да купувате скапа опрема за дома, да градите фитнес. Дневните активности кои се сметаат за физичка активност вклучуваат:
чистење на вашата куќа
одење до и од работа
одење по скали наместо по лифт
активности во градината
шопинг

Центрите за контрола и превенција на болести поттикнуваат здрави возрасни лица да имаат најмалку два часа и 30 минути умерена аеробна активност неделно. Умерена аеробна активност вклучува многу форми на вежбање, како што е брзо одење, пливање и сл. Наизменично, можете да завршите еден час и 15 минути енергична аеробна активност неделно, како што се трчање или возење велосипед.

Најдобро е да го проширите вашето вежбање во текот на целата недела. Целта е да вежбате 30-60 минути во повеќето денови. Исто така, се препорачува и посилна активност, како што се кревање тегови или јога, најмалку двапати неделно.

Опции за вежбање:
планинарење;
возење велосипед;
прошетка;
пливање;
танцување;
возење скејт;
скијање;
кошарка;
одбојка;
фудбал;
тенис;

Една одлична, широко достапна опција е пешачењето. Тоа може да го правите каде било. Пешачењето може да ги зголеми вашите нивоа на липопротеински холестерол со висока густина, што често се нарекува „добар“ холестерол. Исто така, може да ги намали нивоата на липопротеински холестерол со ниска густина или „лош“ холестерол. Пешачењето може да го намали крвниот притисок, да го намали ризикот од дијабетес тип 2 и да го подобри расположението.

Кога одите на прошетка, не заборавајте да носите удобни чевли и соодветна облека. Ако одите ноќе, одберете да носите нешто повидливо, рефлективно, за да им помогнете на возачите да ве видат во мракот. Започнете со пет минути бавно одење за да се загреете, концентрирајте се на долги чекори за да ги истегнете вашите мускули. Откако ќе се загреете, забрзајте го темпото. За најмногу придобивки, одиме со темпо што е предизвикувачко, но сепак ти овозможува да зборуваш без да се задишуваш. На крај може да се забрза пешачењето, 5 минути, па потоа истегнете се.

Редовното вежбање има многу придобивки:
Слабеење
Мора да согорувате повеќе калории отколку што консумирате. Вежбањето ви помага да го направите ова. Колку повеќе вежбате, толку помалку треба да го намалите внесот на храна. Наместо да елиминирате 500 калории само од изборот на храна, можете да намалите 250 калории од вашата дневна исхрана и да работите на другите 250 калории со вежбање.

Аеробната активност е одлична за согорување на калории, но тренирањето со сила исто така може да ви помогне да изгубите тежина. Со зголемување на вашата мускулна маса, го зголемувате вашиот метаболизам. Кога ќе ги замените мастите со мускулите, вашето тело гори повеќе калории во мирување.

Повеќе енергија во текот на денот
Редовната физичка активност ви помага:
за оксидација на крвта
доставува хранливи материи во ткивата
го подобрува кардиоваскуларниот систем
ја подобрува циркулацијата

Вежбањето исто така го подобрува квалитетот на спиењето. Во текот на ноќта ќе имате мирен и лесен сон, а тоа ќе ве подготви за наредниот ден.

Превенција на болести
Генерално, луѓето кои редовно вежбаат се поздрави и се разболуваат поретко. Редовното вежбање може да ви помогне да спречите и да управувате со многу здравствени проблеми, вклучувајќи:
висок крвен притисок
рак, вклучувајќи рак на дебело црево и рак на дојка
дијабетес тип 2
дебелина
ревматичен артритис

Со зголемување на нивоата на активност, ја подобрувате циркулацијата на крвта низ вашето тело и ја подобрувате флексибилноста на коронарната артерија. Ова промовира добар проток на крв и го намалува ризикот од срцеви заболувања, вклучувајќи и срцев удар.

Подобрување на расположението
Без разлика дали претпочитате брзи тренинзи или релаксирачки тренинзи за јога, вежбањето може да ви помогне да го ослободите стресот и да се почувствувате помирни. Тоа е затоа што физичката активност го поттикнува ослободувањето на чувствителни хемикалии на мозокот, вклучувајќи ги ендорфините. Користењето на вашите мускули исто така може да помогне да се олесни тензијата, која често го придружува стресот.

По тренингот, може да чувствувате помалку стрес, повеќе фокусиран и пооптимистичен. Редовната физичка активност исто така може да ја зголеми вашата доверба. Тоа може да помогне во спречувањето на депресија. 30 минути пешачење, или вежбање делува исто кај некои луѓе како некои лекови за депресија или смирување.