5 клучни навики за одржување на тежината

Губењето на тежината не е лесен процес, но одржувањето на телото и на тежината често претставува нов сет на тешкотии што предизвикува јојо ефект, односно враќање на загубената тежина. Истражувањата покажаа дека помеѓу 80 и 95 проценти од луѓето ја враќаат изгубената тежина, често добивајќи повеќе отколку кога започнале со диета. Клучот за одржување на вашата тежина е усвојување на здрави навики за животниот стил кои се повторуваат секој ден. Задржувањето на добиената тежина бара напор и посветеност, преку промени во навиките во исхраната, вежбање и состојба на умот. Овие пет совети ќе ви помогнат да ги одржите и да продолжите со новите предизвици за подобрување на вашето здравје и тежина.

Совет # 1: Стоп за ограничување на калориите
Губењето на тежината преку екстремно нискокалорични диети може да го уништи вашиот метаболизам, што доведува до хроничен замор, потиснати имунолошки и тироидни функции и надбубрежен стрес. Ако јадете помалку и вежбате повеќе за да изгубите тежина, вашето тело реагира со зголемување на апетитот и намалување на метаболичката стапка на одмор, што го отежнува губењето тежина. За да ја задржите тежината, мора да научите да јадете целосни, избалансирани оброци кои се состојат од посни протеини, здрави масти и многу овошја и зеленчук.

Совет # 2: Признајте ги резултатите од напредокот
Одржување на тежината може да се направи преку воспоставување на рутина на здрави навики кои стануваат дел од вашиот нов начин на живот. Како што поминува времето и вашето здравје продолжува да се подобрува, важно е да се признае вашиот напредок и да продолжите да ги наградувате резултатите што ги прикажувате. Поставете неделни и месечни цели, и наградувајте се кога ќе ги постигнете вашите цели. Дали сте ги завршиле сите вежби кои сте си ги поставиле за цел? Можете ли да скокнете од креветот без болки во грбот? Дали конечно почнувате да гледате некоја дефиниција во вашите стомачни мускули? Време е за прослава!

Совет # 3: Стоп за трошење пари на трици и мусли
Време е сериозно да ги преиспитате протеинските шејкови и органски сокови, програмите за кокошки и додатоци кои ви помогнаа да ја изгубите тежината. Сите овие снегулки ве спречуваат да ја преземете контролата врз вашата исхрана и да одржувате здрава тежина. Најдете време да го анализирате распоредот во текот на целата недела и да одредите распоред за појадок, ручек и вечера. Посветете се да ги готвите сопствените оброци за да можете да ги контролирате големите делови и состојките што се користат и да се држите до јадење на оброците секој ден.

Совет # 4: Стоп за жртвување на сонот
Ако страдате од недостаток на спиење, вашето тело не може да одржува редовен апетит и распоред за јадење. Вашите хормони стануваат неурамнотежени, го стимулираат вашиот глад и го намалуваат производството на лептин, кој го потиснува апетитот. Ако редовно спиете помалку од седум часа во текот на ноќта, студиите покажуваат дека дури 30 отсто е поголема веројатноста да бидете дебели отколку оние кои спијат девет часа или повеќе. Избегнувајте да гледате телевизија и задржете ја вашата спална соба темна и тивка, подготвена за најубавиот сон.

Совет # 5: Останете активни, бидете одговорни
Конечно, ако сакате да ослабете и да ја задржите тежината, мора да останете активни и одговорни за продолжување со здрав начин на живот.

Само затоа што сте ја постигнале својата цел не значи дека треба да се вратите на старите навики.