Нема подобар избор од артичоката за здравјето на црниот дроб

Кога станува збор за избор на зеленчук, откријте зошто нема подобра од артичоката за здравјето на вашиот црн дроб.

Распространетоста на хронични заболувања на црниот дроб е запрепастувачка. Со влијание на зголемениот број заболени кај Американците, многумина со хронични заболувања на црниот дроб, не може да се излечат со модерната медицина. Наместо тоа, тие мора да го имплементираат фокусот на живеење кон црниот дроб во нивна секојдневна рутина за да ги заштитат своите црни дробови од понатамошно оштетување. Режимите на исхрана и вежбање обично се на врвот на листата на вежби од суштинско значење за здравјето на црниот дроб. Јадење на оброци богати со зеленчук спаѓа исто така на врвот на повеќето програми за здраво ориентирана исхрана. Сепак, неколку видови на зеленчук се моќни како и артичоката во помагање на болниот црн дроб.

Историски гледано, американски лекари ретко ја промовираат медицинската вредност на зеленчукот со нивните пациенти. Од друга страна, европските доктори го препишуваат екстрактот од артичока на оние со проблеми со црниот дроб уште од осумнаесеттиот век. Покрај европскиот систем за здравствена заштита, холистичките лекари во светот се запознаени со придобивките на артичоката за здравјето на црниот дроб.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Артичоката, членот на трнливи млечни семејства кое помага во контрола на нивото на шеќер во крвта, е влакнест, зелен зеленчук кој содржи синарин. Синаринот е фенолно киселинско соединение за кое експертите веруваат дека е одговорно за неговата холагога (агенс) и холеретички својства :

– Холагога – медицински агент, кој го помага празнењето на жолчката од системот, пречистувајќи ја надолу.

– Холеретик – супстанца која го стимулира производството на жолчката во црниот дроб.

Овие две функции се исклучително важни за добрата состојба на црниот дроб. Тоа е затоа што, ако жолчката не се транспортира соодветно кон жолчното кесе, црниот дроб има зголемен ризик да бидат оштетен.

Неколку студии го имаат документирано потенцијалот на артичоката, за помош на оние со хронични заболувања на црниот дроб :

1. Како што е објавено во јуни 2010 година во изданието на Центарот за Биолошки Микро елементарни истражувања, истражувачите од Турција го истражуваа ефектот на екстрактот од лист од артичоката на црниот дроб. Тие откриле дека екстрактот од лист од артичока ги намалува мастите и холестеролот во црниот дроб.

2. Како што е објавено во изданието на „Експериментална и Токсикологија Патологија“ од Септември 2008 година, истражувачите испитуваа дали пред третманот со екстракт од артичока, може да ве заштити од оштетување на црниот дроб. Тие откриле дека екстракт од артичока, насочен првично да се употребува и  за изложување на познат отров кој ја  покажува способноста да спречи повреда на црниот дроб.

3. Како што е објавено во изданието за исхрана и рак од 2008 година, италијанските истражувачи ги оценуваа заштитните ефекти на артичоката на црниот дроб во човечките клетки. Тие откриле дека екстрактот од артичока покажал значителен антиоксидантен ефект способен да ги заштити клетките на црниот дроб од оштетувања. Покрај тоа, екстрактот од артичока, спречил рак на црниот дроб во клетките на црниот дроб.

Иако црниот дроб е јасен примател на екстракт од артичоката, постојат неколку прашања, за кои оние со хронични заболувања на црниот дроб треба да бидат свесни кога станува збор за јадење артичока :

– Сол и масло – Иако вкусно, маринираната артичока може и да не биде здрава. Оние кои земаат артичока поради нејзините здравствени придобивки се советуваат внимателно да ги прочитаат етикети на маринираната артичока, затоа што тие се често со висок натриум и оптоварени со непотребни масла.

– Пестициди – Освен ако не се одлучуваат за органски производи, бидете свесни дека повеќето комерцијални артичоки се прскани со пестициди. За жал, пестицидите можат да бидат многу штетни за црниот дроб. Експертите сугерираат миење на артичоката, во голем сад со вода и неколку лажички сода бикарбона пред готвење, за да ги отстраните сите пестициди

Се додека е свежа, артичоката без пестициди која се користи во подготвување на храната, здравствените придобивки од овој моќен зеленчук може да се реализира. Клиничките студии покажуваат неговите благодети кон црниот дроб се движат од заштита од оштетување, намалување на ризикот од масти во црниот дроб, акумулација за спречување на раст на канцерогените клетки. Така, оние со хронични заболувања на црниот дроб ги имаат сите причини да ја изберат артичоката како нивниот избор број еден кога се однесува до зеленчук.

Започни уште денес! Погрижи се за сопственото здравје! Нарачај Nature Essential – Артичока!

Продажни места на Nature Essential – Артичока:
EUROFARM Аптеки, Виола Аптеки, Галениум Аптеки, dm-дрогерии, COSMO-дрогерии и сите подобро снабдени аптеки.

Направете брза онлајн нарачка:
https://alfalab.mk/proizvodi/articoka

Телефон за нарачка : (02) 3218-821
(Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот)
Достава до вашата домашна адреса