Највкусната „ЗОНА“ диета

Според основните принципи на оваа диета, слабеењето не е ништо повеќе од пропратен ефект на здравиот режим на исхрана, кој го експлоатира армија на незаситени масни киселини и антиоксиданти.

„Зона“ диетата е еден од најприфатените хранливи режими во светот. Направена е од страна на американскиот научник Бери Сирс и е преведена на 22 јазици. Здравиот начин на исхрана кој придонесува за подобро функционирање на телото е главната причина поради која „зона“ диетата е прифатена од се повеќе жени. Да се ​​биде на оваа диета значи да се задржи константно ниво на инсулин во крвта.

Таа предвидува пет оброци – три главни оброци и две ужинки помеѓу оброците. Периодот на нејзина примена е седум дена. За секој оброк, за секој ден е пропишано посебно мени. Протеините на организмот му се обезбедуваат со пилешко, мисиркино, рибино месо и со млеко. Мастите се внесуваат преку маслиново или ленено масло. Со „Зона“ диетата ограничено е нивото на заситени масти во исхраната. Со овој режим на исхрана, ќе избегнете внесување на штетни јаглени хидрати, бидејќи не дозволува внесување на леб, компири и ориз. Наместо се консумираат интегрални производи. Најдобро е јаглените хидрати да се обезбедат преку внесување во телото на овошје и зеленчук. Кон ова се придржуваат и холивудските ѕвезди Синди Крафорд и Џенифер Анистон.