Најслатката „Нутела“ погача

Следете го внимателно видеото за успешни да го подготвите овој неверојатно сладок рецепт.

Алатки

 •  голем сад
 • сито
 • дрвена лажица
 •  сукало
 • три мали чинии
 •  мало, пластично шише
 •  шпатула
 •  тенџере
 •  калап за колач
 •  ленено платно
 •  четка
 •  мала чаша или шолја
 •  дрвен кујнски нож
 •  остар кујнски нож

Состојки : – 450 гр. (4 чаши) брашно плус околу 50 гр. за попрскување – 180 мл (3/4 од чаша) млеко – 2 жолчки (употребете ги белките за премачкување на лебот) – 8 гр. (1 ½ лажички) активен сув квасец – 30 гр. (2 лажички) путер – 70 гр. (1/3 од чаша) шеќер – малку сол (на врвот од прстот) – 200 гр. (околу една чаша) еурокрем