Најдобриот природен лек за простата

Еден од најголемите здравствени проблеми со кои мажите се среќаваат од памтивек во сите делови на светот се проблемите со простатата. Тие можат да бидат од различна природа, обем и форма. Речиси секој втор човек постар од 45 години веќе имале проблеми со простатата, а голема е  веројатноста дека сите ќе ги доживееме доколку дочекаме длабока старост. Неодамна, границите на возраста, во која мажите се среќаваат со овој проблем сè повеќе и повеќе се зголемува.

Простатата е мускулест орган со големина на орев кој со еден свој дел прстенасто го затвора уринарниот канал. Нејзината функција е да произведува секрет кој пренесува сперматозоиди.

Како што мажите стареат, често доаѓа до различни проблеми со простатата, а најчестиот е проширување на простатата, акутни и хронични воспаленија и се почесто рак на простата. Ракот на простатата е најчестиот вид на рак кај мажите покрај ракот на белодробното крило. Она што за жените е проблем со градите или репродуктивните органи, простатата е дефинитивно за мажите.

Одговорот на медицината се состои во различни терапии, но често и медицинските терапии се неефикасни или недоволно ефикасни. Некои од проблемите кои ги мачат мажите кои имаат проблем со простатата се често мокрење, неможноста од потполно празнење, ноќно мокрење, општа слабост, студенило и болка во долниот дел на грбот и гениталиите, проблеми со ерекција, ејакулација итн.

Што се однесува до природните одговори за оваа ситуација нивниот избор не е премногу голем. Најмногу распространета е употребата на сок и чај од брусница, како и семе и масло од тиква.

Сепак, тука ќе ве запознаеме со најмоќното оружје кое ни е на располагање во природата за да се бориме со сите наведени болести на простатата. Тоа е трева наречена врбовица или свиловина (Epilobium parviflorum).

Растението успева во нашите краеви, а можете да ја пронајдете и кај повеќето билкари или дури и продавачи на билки на пазарите во сите земји на Југоисточна Европа, од каде се најбројните читатели на нашиот веб-сајт zdravljebezdoktora.com

Врбовицата по оваа своја цел е позната веќе неколку стотици години, но со текот на времето,под влијание на медицината, нејзината моќ полека се заборава. Растението повторно е актуелна благодарение на најпознатата народна треварка од Австрија, Марија Требен, чии книги се продадени во над 10 милиони копии. Марија Требен лично излечила илјадници пациенти со проблеми со простатата низ Европа, користејќи ја исклучиво скромната билка врбовица.

Рецепт :

Најдете врбовица. Постојат повеќе видови, а како лековита за простата можете да користете :

Розова врбовица (Epilobium roseum), ситно цветна врбовица (Epilobium parviflorium), планинска врбовица (Epilobium montanum), темно зелена врбовица (Epilobium Obscurum), ридска врбовица (Epilobium collinum), алпска врбовица (Epilobium anagallidifolium), како и барска и песочна врбовица

Полна лажица на сува или свежа билка попарете во 2 дл врела вода. Оставете да одстои 5-10 минути, извадете ја тревата, а чајот испијте го. Чајот се пие два пати на ден и тоа наутро на празен стомак и навечер пред спиење. Чајот пијте го колку што е потребно,но најмалку неколку недели. Многу брзо може да ги очекувате првите резултати од подобрената состојба.

Чајот се користи кај сите проблеми со простатата и дава одлични резултати. Марија Требен со овој чај со успех ги лекувала воспаленијата на простатата и мочниот меур, проблемите со мокрење предизвикана од простатата, уринарно крварење, непријатности и болки во простатата и мочниот меур, но и бубрезите, ракот на простатата и мочниот меур.

Интересно е да се спомене дека врбовицата како чај и најдобар лек за простата се споменува на сите континенти,култури и јазици, што доволно зборува за нејзината универзална препознатливост и успех.

Чајот е со пријатен вкус, билката е сосема безопасна и не треба да се грижите за било какви несакани ефекти. Нема потреба да ја зголемувате дозата во однос на оваа која ви ја препорачавме, значи две чаши чај по 2 дл на ден.