Најдобриот микс од лимон, цимет и мед против акни

Медот е природен антисептик, ја овлажнува кожата без таа да изгледа масно. Циметот веќе илјада години се употребува како пилинг што ги стимулира порите, оревите се добри за смирување на кожата и на воспаленијата, а сокот од лимон ги отстранува мртвите клетки од лицето.

Тоа се намирниците што ви се потребни за да ја направите дома вашата маска против акни. Количеството од нив е следното:

  • Три кафени лажици мед,
  • една кафена лажица цимет,
  • една кафена лажица мелени ореви и
  • сок од лимон (по потреба).

Подготовка на маската:

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Во мал сад помешајте ги сите состојки во горенаведените количества. Мешајте сè додека смесата не стане густа и темнокафеава. Потоа смесата ставете ја во фрижидер за да го забрзате процесот на згуснување.

Нанесете ја маската на лице и држете ја половина час. Потоа, исплакнете го лицето и навлажнете го со кремата за лице што ја користите.