Млечна диета за елиминирање на масните наслаги на стомакот

Млечната исхрана е проверено средство против опуштен стомак. Препорачливо е две недели да се конзумираат само млечни производи. Диетата не смее да се применува повеќе од 14 дена, може да се повтори по пауза од еден два месеци.

Јогуртот или кисело млеко за вечера слизнува стомакот и ги отстранува венозните отоци. Менито на млечната исхрана е многу лесно за почитување. Пред секој оброк се пие чаша вода од 200 мл.

 • Појадок: нискомаслен кисело млеко, 1 печена јаболка, чај со мед
 • Ручек: 200 гр обезмастена урда, 1 чаша ниско калорично кисело млеко
 • Вечера: 1 варено јајце, сендвич од пченкарен леб, домат и краставица
 • Пред спиење: 1 јаболко, 100 гр нискомаслено кисело млеко

Преглед мени за ручек во млечната диета:

 • Прв ден: 5 варени компири и 1 канче нискомаслено кисело млеко
 • Втор ден: 100 гр варено пилешко, 1 канче нискомаслен кисело млеко
 • Трет ден: 100 гр варено говедско месо и 1 канче нискомаслено кисело млеко
 • Четврти ден: 100 гр варена риба и 1 канче нискомасленo кисело млеко
 • Петти ден: овошје и зеленчук и 1 канче нискомасленo кисело млеко
 • Шести ден: само кисело млеко
 • Седми ден: само минерална вода

Диетата не се препорачува за луѓе со зголемена киселост во желудникот. Диетата е строга и може да симнете околу 5 килограми со неа, но најверојатно ќе почувствувате слабост. Пијте витамини, за да не пречи на вашите секојдневни обврски.