Лековит зачин: Каранфилче – широк мирис за широка употреба

Сигурно веќе сте го пробале во топлите зимски пијалаци, но и во пасти за заби, лосиони за тело и парфеми.

Се работи за карнфилчето, зачинот со топол, остар и ароматичен мирис, а сладок и јак вкус. Денес, еден од најславни зачини во Светот.

Лековита моќ: Каранфилчето се користи за лекување на многу болести. Главна состојка на каранфилчето е еугенолот, чија главна карактеристика е антивоспалителноста. Освен тоа, содржи минерали како калциум, железо, магнезиум, фосфор, цинк, бакар, манган и селен. Богат е и со витамини, Б, С, Е и К.

Прва помош при забоболка и лош здив :Каранфилчето дејствува како аналгетик, а  одамна се користи за делување на лош здив. Во некои земји, маслото од каранфилче, стоматолозите го користат за дезинфекција при операција.

Уништува бактерии и паразити: Каранфилчето делува како антимикробен агент, ги уништува паразитите и бактериите. Антипаразитното чистење на целокупниот организам  со пелин, црн орев и каранфилче е вистински погодок.

Против воспаление на грлото и грип: Истражувања покажуваат дека каранфилчето е одличен лек против грип и настинка. Овој напиток веднаш ќе ги отстрани симптомите.

  • 2дл. Топла вода
  • 1 лажица свежо рендан рен
  • 1 лажица мелено каранфилче
  • 1 лажица мед
  • Ставете ги во чаша, мешајте и пијте.