Домашен сируп против кашлица

Вирусот, грипот или настинката можат да ви го направат денот тежок и практично невозможен. А, да бидеме искрени, многу се чести во овој период од годината и токму кога мислите дека сте се збогувале со кашлицата, еве ви нова.  Со помош на овој мал рецепт, ќе ја смирите кашлицата, ќе го намалите воспалението и ќе се ослободите од настинката.

Потребно ви е:

  • Ѓумбир (кој го ослободува заболеното грло бидејќи делува антивоспалително)
  • Мед (кој е антиоксидант и ги ослободува дишните патишта)
  • 2 лимони (бидејќи лимонот е богат со витамин С)
  • Вода

Подготовка:

Излупете го ѓумбирот(ако е свеж) или издробете неколку таблети ако го имате како суплемент

Изрендатјте ги лимоните

Ставете 250мл вода на тивок оган

Додадете ги ѓумбирот и лимонот во водата

Кога ќе почне да врие водата, процедете

Ставете го медот на тивок оган, но внимавајте да не врие.

Додадете ја течноста од ѓумбирот и лимонот во медот.