Лек за топлото и мачно време … Како да спиете навечер без мака ?

Живеењето во топло лето без клима уред се чини невозможно, но тоа е веќе направено и порано. Читајте за некои испробани и вистински „направи сам“ стратегии за да ви биде ладно за време на топлите ноќи.

Гушнете го креветот. Дремејќи со нозете во раширена позиција е најдобра за намалување на телесната температура и допуштајќи воздухот да циркулира низ телото.

Кога летото ќе ни дојде, ние речиси секогаш се фокусираме на излети, денови на плажата и вкусни ладни пијалаци. Но, топлото време има и лоша страна, исто така. Зборуваме за вистинските топли денови од летото, кога интензивната топлина и влажноста го прават удобното седење невозможно , а камоли спиењето во текот на ноќта.

Очигледното решение за кул, мирно и спиење без проблеми со очите е клима уредот. Овие модерни уреди може да ја задржи оптималната температура за спиење во спалната соба (приближно меѓу 60 и 70 степени Фаренхајтови), со некои мали шумови. Но, дури и со малку работа тие користат тони на енергија и ги зголемуваат месечните сметки за струја. Значи, што треба да направи еколошки одговорен, буџетски свесен човек кој спие?

Живеењето во топлото лето без клима уред се чини невозможно, но, нашите баби и дедовци тоа го правеле цело време! Се испоставува дека тие научиле неколку работи во овој процес. Читајте за некои испробани и вистински „направи сам“ стратегии за да ви биде ладно за време на топлите ноќи.

Студено како краставица – како да се победи топлината.

1. Изберете памук.

Зачувајте го сатенот, свилата или полиестер за посвежи ноќи. Светло – обоените постелнини изработени од лесен памук (египетски или некој друг) покрај кој лесно се дише и одличен е за подобрување на вентилација и струење на воздухот во спалната соба.

2. Почувствувајте го загреаниот замрзнувач.

Ставете чаршави во фрижидер или замрзнувач за неколку минути пред спиење. Ние препорачуваме прво да ги ставите во пластична кеса (освен ако мирисот на замрзнатата пица е вашиот арома терапевтски мирис). Навистина тоа нема да ве олади цела ноќ, но тоа ќе ви обезбеди краток одмор од топлината и влажноста.

3. Ладна удобност.

Еве еден совет за сите сезони за намалување на трошоците на искористување. Купете шише жешка вода. Во зима, наполнете го со врела вода за пријатно затоплени прсти. Во текот на летото, ставајте го во замрзнувач за да создаде убаво ледено пакување.

4. Бидете креативни.

Ако сте мислеле дека вентилаторите само дуваат топол воздух наоколу, размислете повторно! Ставете го вентилаторот на прозорец, за тие да можат да го издувуваат топлиот воздух надвор, а на таванските вентилатори прилагодете ги перките да вртат во обратен правец од стрелките на часовникот, извлекувајќи го топлиот воздух нагоре и кон надвор, наместо само да струи низ собата.

5. Спиење како Египќанин.

Ако ви се чини дека има многу египетски препораки на оваа листа, тоа е затоа што тие жители покрај Нил знаеле како тоа да го направат како што треба. Таканаречениот “Египетски метод” вклучува навлажнет чаршав или крпа во студена вода и се користи како ќебе. Ние препорачуваме да ги поставите влажните чаршави на врвот на сува крпа за да не се натопи душекот.

6. Опуштете се.

Помалку е дефинитивно повеќе кога станува збор за летните периоди. Изберете лесна, мека памучна кошула и панталони или долна облека. Да шетате голи за време на топлотен бран е (неочекувано) контроверзно. Некои луѓе веруваат дека тоа им помага да им биде ладно, додека други тврдат дека шетајќи како од мајка родени, значи дека потта останува на телото, наместо да биде впиена од ткаенината. Ние сепак ова ќе забележиме како една лична препорака.

7. Креирајте поенергично ветреење.

Во овој случај, вкрстеното струење е добра идеја. Позиционирајте го вентилаторот спроти прозорецот, па така ветерот од надвор и вентилаторот комбинираат ладни вкрстени ладења. Се чувствувате убаво? Поставете повеќе вентилатори низ собата за да го направи струење на воздухот дури и поенергично.

8. Стара школа.

Се сеќавате кога фрижидерите беа кутии со мраз кои содржат вистински блокови од мраз? Ниту ние не се сеќаваме, иако овој кул трик доаѓа директно од ерата на кутии со мраз. Направете „сами“ клима уред со позиционирање на плитка тава или сад ( тава за пржење би била добра) полни со мраз пред вентилатор. Струењето ќе ја собере ладната вода од површината на мразот како што таа се топи, создавајќи ладна пареа.

9. Ублажете го вашиот пулс.

Треба да се оладите, нели? За многу брзо да се разладите, употребете пакетчиња мраз или притиснете со ладни облоги на зглобовите, вратот, лактите, препоните, глуждовите и зад колената.

10. Набавете хај – тек.

Ние не можеме да гарантираме за нејзината ефективност, но т.н. хај – тек влошка која останува изладена преку циркулација на водата, се чини како генијална идеја.

11. Бидете осамен волк.

Жалам, љубовни фанатици, но спиењето насамо е далеку подобар начин од љубење за да ви биде поладно. Милувањето со партнерот ја зголемува телесната температура, што го прави креветот да биде леплив, очајно испотени, наместо да биде кул, мирна оаза.

12. Ослободете го вашиот внатрешен Тарзан.

Се чувствувате амбициозни (или само навистина, навистина загреани)? Монтирајте некоја импровизирана лежалка или поставете едноставно, колиба. И двата вида на легла се отворени од сите страни, со што се зголемува струењето на воздухот.