Кои се симптомите на мозочен удар и како превентивно да се заштитите…

Конзумирањето на храна богата со магнезиум, го намалува ризикот од исхемичен мозочен удар, покажува анализата на 7 меѓународни студии спроведени меѓу 250 илјади лица, објавена во списанието American Journal of Clinical Nutrition.

За период од околу 12 години, 6 500 од учесниците добиле мозочен удар, велат истражувачите. Резултатите покажуваат дека при секои 100 мг магнезиум внесени со храната секој ден, ризикот од исхемичен мозочен удар се намалува за 9%, вели Др. Сузана Ларсон, професор при Каролинскиот Институт во Стокхолм. Главен извор на магнезиум е зеленолистестиот зеленчук. Храна богата со минерали се и снегулките, мешункастите култури и целозрнестите производи. Препорачаната дневна доза на магнезиум е околу 330 мг за мажи и околу 280 мг за жени.

Магнезиумот во составот на некои неоргански соединенија и е важен за минерализацијата на коските и глеѓта на забите. Заедно со тоа, уште поважна е неговата улога во широкиот спектар на метаболички процеси – од синтеза на рибонуклеинските киселини – ДНК и РНК, до онаа на јаглехидратите, липидите и протеините.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

magnesium-ziz

Магнезан Б6
Во случај на нервоза, раздразливост, блага анксиозност, нарушен сон и мускулни грчеви, ова е единственото решение. Ја подобрува функцијата на нервниот систем, срцето и мускулите. Го намалува стресот. Витаминот Б6 ја забрзува апсорпцијата на магнезиум за 40%.
Магнезиум е минерал кој му треба на секој орган во човечкото тело. Повеќе од 60% од вкупниот магнезиум во човечкото тело се наоѓа во коските и забите, 27% во мускулите и 6 – 7% во клетките. Има одличен ефект врз релаксација на нервните клетки, а со тоа и на спиењето, раздразливост и анксиозност.
Витамин Б6 е витамин заснован на вода, кој лесно се апсорбира во организмот. Тој е еден од најпотребните витамини во човечкото тело. Го смирува и нормализира нервниот систем. Магнезиумот го лечи појавувањето на болни грчеви и витамин Б6 помага подобро да ја апсорбира во мускулите, ја намалува болката и ослободува тензија во зглобовите.

Ја зголемува концентрацијата и меморијата
Ја зголемува енергијата во текот на целиот ден
Ги намалува мускулните грчеви
Ги зголемува атлетските перформанси
Го подобрува расположението
Ја спречува остеопорозата
Ги зајакнува коските и забите
Го намалува ризикот од дијабетес
Помага при несоница и дебелина
Ги смирува нервите, го намалува стресот
Го регулира крвниот притисок
Помага со варење на храната и запек

Состав: Магнезиум оксид – 250 мг и витамин Б6 – 1,4 мг.