Имате мрсна кожа??? Погледнете што треба ПРВО да ставате на лицето…

Ова може ви звучи малку збунувачко, но не е така. Ако имате мрсна кожа, производи кои помагаат за поголема влажност и хидратација, треба навистина да бидат дел од вашата секојдневна рутинска нега на кожата.

Да, така е. Голема заблуда е дека луѓето кои имаат мрсна кожа не треба да користат такви производи. Ние го имаме одгворот. Преоптоварувањето на кожата со разни креми може да ја поттикне вашата кожа да создаде уште повеќе мрсна површина за да се надомести она што е изгубено за време на процесот на чистење.

Значи, ако имате мрсна кожа, треба да размислите за некој лесна крема, производ кој ќе ја хидрира вашата кожа. Да појасниме, зборуваме за хијалуронска киселина. Ќе ви доловиме се што треба да знаете за хијалуронската киселина и придобивките за секаков тип на кожа, особено мрсна.

Што е тоа хијалуронска киселина?

Во моментов тоа е еден од најпопуларните производи за нега на кожа. Според Американската академија за дерматологија, хијалуронската киселина има способност да задржи 1000 пати повеќе влажност отколку водата.

Ова значи дека се препорачува за сите типови кожа  (вклучувајќи мрсна кожа!), обезбедувајќи долготрајна хидратација во текот на целиот ден. Не е ни чудо што се појавува во сите производи, од навлажнувачи до серуми и маски за лице.  Дали ве заинтересиравме???

Ако се уште се прашувате дали и зошто треба да вклучите хијалуронска киселина во вашата рутина за нега на кожата, погледнете ги придобивките подолу.

Како да користите хијалуронска киселина доколку имате мрсна кожа?

Подготвени ли сте да додате производи за нега на кожата на база на хијалуронска киселина во вашата рутина? Ако имате мрсна кожа, размислете за користење на крем или серум, формулирани со хијалуронска киселина и вода од алое вера.

Секој тип на кожа е уникатен и заслужува хидратација. Кај нормална и мрсна кожа, надворешните фактори како загадувањето, УВ зраците и прекумерното чистење на кожата,  можат да ја оштетат бариерата на хидратацијата на кожата, предизвикувајќи губење на влажноста и создавање мрсна кожа. Како резултат на тоа, вашата кожа ќе свети како сијалица.

Хидратација

Една од најпознатите придобивки од хијалуронска киселина е нејзината способност да ја хидрира кожата. Всушност, многумина ја користат оваа состојка како моќно средство за хидратација!

Доколку имате сува и груба кожа, ова е вистинската формула која темелно ја навлажнува кожата. Има способност за задржување големи количини влажност на кожата, што обезбедува постојана хидратација..

Ја затегнува и измазнува кожата

Супер-навлажнувачките способности на хијалуронска киселина е дел од она што му помага да го исцрпи уморниот изглед на нашата кожа, поради што хијалуронската киселина е честа состојка пронајдена во производите за нега на кожата кои помагаат за затегнување на кожата и младешки изглед.

Во една студија објавена во Journal of Cosmetic Dermatology 2014, учесниците кои користеле производи со хијалуронска киселина имале затегната кожа, а онаа кожа што им висела во пределот на вратот и лицето, била отстранета. Поради тоа, хијалуронска киселина е состојка која најчесто се наоѓа во производи против стареење и брчки.

Додека ја хидрира кожата, формулите со хијалуронска киселина помагаат  да се намали појавата на линии и брчки и придонесуваат за младешки изглед.

Природен производ

Една од причините зошто хијалуронската киселина е малку збунувачка за луѓето е затоа што тоа е природна супстанција во нашите сопствени тела. Тоа е слатка, влажна врзувачка супстанца која се произведува во скоро сите луѓе и животни, особено во екот на младоста, според клиничката болница Кливленд. Хијалуронска киселина може лесно да се најде во младата кожа, другите ткива и зглобните течности, но како што старееме, природното производство на хијалуронска киселина може да се намали.

Поради тоа,  експертите препорачуваат  производи формулирани со хијалуронска киселина во вашата рутина за против стареење и брчки.