Холин – ти не го пиеш, а и тоа како ти е потребен!

Во споредба со омега-3 масните киселини кои беа откриени пред скоро еден век, холинот е релативно нов на нутритивната сцена. Како есенцијална хранлива материја е откриена во 1998-та, кога една студија потврди дека кога е во дефицит, прв на удар е црниот дроб, но и мускулите трпат штети.

Сепак, холинот останува под радарот за повеќето од нас. Но, оваа атмосфера почнува да се менува и конечно холинот излегува од сенката за да го заземе своето место меѓу топ 10 неопходни нутритиенти.

Бројни се студиите посветени на холинот, но ќе се задржиме само на она што тебе би можело да те интересира: Зошто холинот е добaр за твоето здравје, што корист ќе имаш ти од него и како да дојдеш до него?

Зошто ти треба холинот?

Холинот не е витамин, ниту минерал, туку есенцијален микронутриент неопходен за нормално функционирање и здравје на целиот организам. Најмногу потсетува на фолна киселина и витамините од Б групата, па честопати ќе го сретнете како витамин Б4.

Попрецизно, холинот е клучен за нормална клеточна функција, а особено е посветен на органите како црн дроб, срце, мозок, панкреас, бубрези, мускули – сите овие зависат од адекватна доза на холин.

Што треба да запомниш: Дека со задоволување на дневните потреби од холин ќе го зачуваш своето здравје.

Кои се здравствените придобивки од холинот?

Холинот е клучна компонента на градбените единици на нервниот систем, вклучувајќи ги невротрансмитерите кои се основа за пренос на мозочните пораки. Научно е докажано дека холинот позитивно влијае на развојот на мозокот на човекот уште додека е во утробата. Недоволните дози холин со текот на годините ја слабеат мозочната функција и меморија.

Холинот го прочистува црниот дроб од масти и спречува развој на неалкохолен замастен црн дроб според Мајо Клиниката. Со дијагноза – неалкохолен замастан црн дроб – се соочуваат 80 до 100 милиони Американци. Во Европа, ова е најбрзорастечката здравствена состојба која засегнува 1 од 4 луѓе.

Холинот е инструмент кој ги поддржува нервните импулси кои го зајакнуваат срцевиот мускул и обезбедуваат стабилен срцев ритам. Холинот го одржува здравјето на срцето и крвните садови на тој начин што го намалува крвниот притисок. Има важна улога во регулацијата на нивото на хомоцистеин, кое доколку е високо може да има негативно влијание на срцето.

Добрата вест е тоа што важноста на холинот за развој на фетусот конечно почнаа да ја препознаваат бремените жени и гинеколозите. Според студијата од 2009-та, исхраната за време на бременоста поддржана со холин суплемент го подобрува когнитивниот и нервниот развој на плодот како и функционирањето на плацентата и плус нуди заштита од нервни и метаболни растројства.

Што треба да запомниш: Холинот е круцијален за здрав мозок и силна меморија. Ја регулира работата на срцето и го одржува неговото здравје, спречува замастување на црниот дроб, а успева да го подобри и физичкиот перформанс на активните спортисти.  

Како да дојдете до холин преку храната?

Телото создава мала количина холин, но тоа не е доволно. За да обезбедите соодветна доза мора да вклучите соодветна храна и суплемент. Природни извори на холин се следните намирници:

 • Јајца (белките се најконцентриран природен извор на холин)
 • Млеко
 • Говедски и пилешки џигер
 • Риба (туна, лосос, ракови и школки)
 • Соја
 • Брокола
 • Путер од кикирики
 • Чоколада
 • Киноа
 • Наут
 • … и други.

Дали внесувате доволно холин?

Најверојатно не!

Девет од 10 Американци не внесуваат доволно холин за да обезбедат оптимално здравје, вели студијата објавена во Journal of the American College of Nutrition. Студиите покажуваат дека европската популација исто така не внесува доволно холин.

Ај бидете реални, кога последен пат јадевте џигер? Дневно пропишаниот внес за холин изнесува 550 милиграми, а луѓето во најдобар случај внесуваат околу 402 мг.

Дефицитот на холин буквално води до заболувања како атеросклероза, дисфункција на црниот дроб и невролошки растројства. Без адекватна доза холин, доаѓа до акумулирање на масти во црниот дроб, кои во краен случај водат до стеатоза и потенцијално оштетување на црниот дроб.

Според студијата објавена во American Journal of Clinical Nutrition, ниските нивоа на холин се предиспозиција за нарушена когнитивна функција, особено пад на меморијата и Алцхајмерова болест.

Што треба да запомниш: Иако холинот е присутен во храната што вообичаено ја консумираш, ти не ја внесуваш пропишаната количина. Затоа мора да почнеш да пиеш Dr. Viton -Choline – една капсула те снабдува со пропишата доза од 500 мг. 

Нарачај веднаш на телефонскиот број (02) 3218-821
Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот.

или нарачајте онлајн:

https://alfalab.mk/proizvodi/choline/

(Достава до домашна адреса со брза пошта)

Dr. Viton – Choline капсулите можеш да ги набавиш во Зегин, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на dm и во сите подобро снабдени аптеки.