Дводневна диета – 10 килограми за само 6 недели

Оваа диета ја имаат измислено двајцата научници др. Мајкл Нарви (специјалист за нутриционизам) и др. Тони Хаувел (онколог). Диетата ја нарекле „диета пет спрема два”.

Диетата треба да се практикува 6 недели, може да ви помогне да го победите цеулитот и да бидете до 10 килограми послаби. Потребно е само да ги следите најважните совети: два дена неделно ќе имате посен ден во текот на кој треба да внесете само 500 калории, а останатите 5 дена можете да јадете нормално, но здраво. Исто така мора да вежбате 30 минути, три пати неделно, но само во оние денови кога ќе јадете нормално.

Диетата е резултат на научно истражување започнато во 2006 година, на институтот Genesis Breast Cancer Prevention во Манчестер.

Во каква врска се ракот на дојката и диетата за слабеење? Оваа болест, на која влијаат повеќе фактори, меѓудругото е поврзан со вишокот килограми.

Токму тоа ги стимулирало авторите на диетата да пронајдат идеален режим на исхрана, метод кој ке овозможи лесно слабеење, без нервози и јо-јо ефекти. Нивниот заклучок е дека би требало да се менуваат деновите во кои нормално се јаде и оние денови на умерен пост.

Жените во текот на посните денови треба да внесуваат 500 калории, а мажите 600 калории. Тоа би требало да бидат денови во кои нема да бидете многу зафатени и во кои нема да има потреба да вложувате голем интелектуален напор.

Мени за посните денови:

Понеделник, среда, петок, сабота и недела се јаде нормално, но преферирајте здрава исхрана.

Предлог 1

Вторник

 • Појадок: кајгана од 2 јајца и парче шунка
 • Ручек: прескокнете
 • Вечера: 100 грама печено пилешко бело месо и 100 грама варена брокула

Четврток

 • Појадок: ризото со чаден бакалар и млад лук
 • Ручек: прескокнете
 • Вечера: 100 грама печено говедско филе, 100 грама рукола и 100 грама варен морков.

Предлог 2

 • Појадок: зелен чај, 2  меко варени јајца
 • Ручек: супа од зеленчук, свеж зеленчук зачинет со лажичка масло од репка и лимон, јогурт
 • Ужина: јаболко, неколку бадеми или лешници, чај или кафе со млеко
 • Вечера: крем супа од зеленчук, риба, зеленчук, чај без кофеин

За да ги издржите деновите на пост, би било најдобро да го организирате внесот на калории.

 • Доручек 150 калории
 • Ручек 100 калории
 • Вечера 200 калории
 • Ужина 50-100 калории

  Александра Малова