Дознајте кој витамин е лек за сите болести?

Здравствени придобивки на витамини ја вклучуваат нивната способност за спречување и лекување на разни болести, вклучувајќи срцеви проблеми, високи нивоа на холестерол, нарушувања на очите и кожата. Повеќето витамини, исто така им помагаат на многу механизми на телото и извршуваат функции кои не се вршат од страна на било кои други хранливи материи. Кликнете на секој од витамини подолу за да дознаете повеќе за неговите здравствени придобивки.

Витамини можат да се консумираат на различни начини. Најчесто витамините се добиваат преку храната што ја јадеме, но во зависност од вашите културни или традиции од кујната, можно е да ги нема во голем број во некои природни витамини. Затоа, индустријата за исхрана прави додатоци на исхраната, кои можат да ја зголемат витаминската содржина во вашето тело. Мултивитамините често се сметаат за едни од најдобрите опции за подобрување на целокупната рамнотежа на вашето тело, особено ако имате работа или начин на живот кој често предизвикува да пропуштате редовни оброци, јадете во чудни времиња, или многу често ја јадете истата храна.

Витаминот А или Ретинолот е корисно во лекувањето на нарушувања на очите, акните, кожни заболувања и инфекции, како и забрзување на процесот на заздравување на рани. Исто така е добар за спречување на макуларна дегенерација и катаракта, и како каротеноидот, исто така, помага да се подобри здравјето на вашата коса.

Витамин Б1 или Тиамин може да спречи бери-бери, срцеви заболувања, и варење, додека го зајакнува метаболизмот на телото, циркулацијата на крвта и развој на мозокот. Позитивните врски со Б1, како и со Б2 и Б3, го направија овие витамини од суштинско значење за постарите пациенти кои имаат потреба од дополнителна исхрана или пак оние кои се изложени на висок ризик од деменција или Алцхајмерова болест.

Витамин Б2 или Рибофлавин помага во лекување на катаракта, кожни заболувања и анемија, а исто така ја подобруваат метаболичната активност на телото, имунитет и нервниот систем.

Витамин Б3 или Ниацин може да ја намали слабоста, варењето, кожните заболувања, мигрената, срцевите нарушувања, висок крвен притисок, висок холестерол во крвта, дијабетес и дијареа.

Витамин Б5 или Пантотенска киселина може да го намали стресот, артритис, разни инфекции, кожни заболувања, проседи на косата и висок холестерол.

Витамин Б6 или Пиридоксамин е корисен во лекувањето на дијабетес, хемороиди, конвулзии, прекумерна менструално крварење, стрес, несоница, утринска мачнина и болест од патување. Тоа е исто така поврзуван со намалување на нивоата на хомоцистеинот во телото.

Витамин Б7 или Биотин може да ги лекува кожните заболувања, да го подобри метаболизмот на телото, како и да ја зајакне негата на косата.

Витамин Б9 или Фолна киселина е многу моќна против анемија, варење, афти, абнормален раст на мозокот, кожните заболувања и гихт, а го зголемува бројот на црвените крвни клетки. Главно е поврзана со дефекти на невралната туба и се повеќе се изучува во врска со инхибиција на хомоцистеинските нивоа и на тој начин заштитувајќи не против коронарна срцева болест.

Витамин Б12 или Цијанокобаламин ги намалува симптомите и несаканите ефекти на анемија, пушење, бременост, нарушувања на црниот дроб и на бубрезите и чирови во устата. Кога се комбинираат со адекватни количини на Б6 и фолна киселина, Б12 е од суштинско значење во одбраната против разни срцеви заболувања, вклучувајќи и удари.

Витамин Ц или Аскорбинска киселина учествува во лекување на разни нарушувања на очите, рак, скорбут (недостаток на витамин Ц и повторно отворање на веќе залечените рани) обична настинка, инфекции, дијабетес, стрес, висок холестерол во крвта, срцевите нарушувања, висок крвен притисок, нарушувања на бубрезите, внатрешно крварење, хемороиди, чиреви на рожницата, воспаленија, и труење со олово, а во исто време го зајакнува имунолошкиот систем. Во последниве години, исто така се поврзува со спречување на когнитивниот пад и цереброваскуларна болест. Тој е еден од најмоќните и суштински антиоксиданси кои ги имаме во нашето тело.

Витамин Е или Токоферол често се користи поради своите својства против стареењето и како начин за зајакнување на нега на кожата и заштита од срцеви заболувања, стерилитет, нефункционалност на мозокот, менопаузата, болни менструални циклуси и нарушувања на очите, како и подобрување на циркулацијата на крвта.

Витаминот К е многу важен витамин во спречување на внатрешното крварење, билијарна опструкција, остеопороза, прекумерна менструален циклус и менструална болка, вклучувајќи ја и способноста за борба против згрутчување на крвта. Исто така, поврзан е со метаболизмот на коските, спречување на атеросклероза, подобрена нервна сигнализација, и камења во бубрезите.