Домати полнети со фета сирење

Со само неколку состојки можете да добиете вкусен, а здрав ручек.

Комбинација на домати, босилек и стопено сирење ретко на кого нема да му се допадне.

Ова медитеранско јадење можете да го послужите и како главно, ако сакате лесен оброк.

За негова подготовка потребни ви се само 30 минути.

Состојки:

  • 6 домати
  • 1 лажица маслиново масло
  • ¾ шолја издробено фета сирење
  • Насецкан свеж босилек и магданос
  • Сол и бибер

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Исечете ги врвовите на доматите и со лажица издлабете ги.  Врвовите сочувајте ги на страна.

Измачкајте стаклен сад за печење со маслиново масло и доматите рамномерно распоредете ги.

Во посебен сад измешајте ги фета сирењето, босилекот и магданосот. Смесата ставете ја во доматите. Зачинете со сол и бибер и прелејте ги малку со маслиново масло.

Поклопете ги со врвовите кои на почетокот ги исековте и печете 10-на минути додека доматите не омекнат, а сирењето да се стопи.