Домашен рецепт од семиња за намалување на лошиот холестерол

Како на природен начин да го намалиме нивото на холестерол во крвта?
Поради неправилната исхрана, проблемот со холестеролот го имаат многу луѓе па затоа во оваа статија се одлучивме да ви го презентираме следниот рецепт:

 Потребни состојки:    

  • 100 g ленено семе .
  • 100 g сусам  .
  • 100 g кокосово брашно  .
  • 100 g семки од сончоглед, предходно излупени  .
  • 100 g пченично брашно, крупно мелено   .

Подготовка и начин на употреба: Подготовката на овој рецепт е повеќе од едноставна. Сите состојки заедно ги мешаме. Секое утро земаме по две големи лажици ги мешаме со јогурт и ги конзумираме. Ова го повторувате најмалку 30 дена. Конзумирањето задолжително да биде на празен желудник.