Диетата на Ријана

Премногу згодната Ријана се заколна во неа, а ние решивме да  провериме дали диетата од пет фактори навистина  делува …

О, да, ни се допаѓаше Ријана и со стомакот и колковите, но мора да признаеме дека ни се допаѓа и тенка, цврста и вретенеста како што ја гледаме во последно време. Во едно интервју таа откри дека нејзината нова линија е резултат на диетата пет фактори. “Престанав со диетата, кога отидов на турнеја, но и после тоа килограмите се топеа. А јадам се! “Што? Јаде сè! Ние одлучивме да истражуваме малку подобро … Откривме дека оваа диета има свои предности и недостатоци, како и обично.

Стабилни пет

Формулата потпишана од познатиот тренер Харли Пастернак е следна: пет оброци на ден, вежбање пет дена во неделата и пет дена кога можете да јадете она што го сакате во пет недели да се придржувате на овој режим. Нутриционистката Ангела Kурц од Универзитетот во Њујорк вели дека оваа диета е само малку преправена верзија на класичните нутриционистички препораки. “Ова е добро балансиран план на исхрана кој ги вклучува сите видови на храна, ништо не се брани и полека се менуваат лошите навики во исхраната поради кои всушност сте  почнале да се дебелеете”, објаснува Ангела Kурц. Добрата страна на оваа диета е тоа што петте редовни оброци го одржуваат стабилно нивото на шеќерот во крвта, со што се намалува можноста во некој момент да се нафрлите и да ги проголтате нездравите, високо калорични закуски. А подоцна да жалите.

Две се непотребни?

Некои експерти, сепак, не се големи поддржувачи на петте фактори, бидејќи тие се сметаат дека причината за зголемување на телесната тежина   е целосно игнорирана. Психологот Ејби Aронович утврди дека оваа програма не прави ништо за да се потисне емоционалното прејадување. Покрај тоа, таа вели дека оваа диета ги комплицира едноставните нешта. “Докажано е дека најпожелно е да се јадат три главни оброци на ден, а меѓу нив грицнете залак, два.”

Прилагодете ја на себе!

Јадење пет оброци на ден бара многу време и посветеност. “Значи,  треба да планирате да го земете секој оброк во право време”, вели нутриционистката Смит. “Ако одлучите да се обидете со оваа диета, посветете се на планирањето за викендот како во текот на неделата, нешто што нема да ве оддалечи. Размислете за тоа што се треба да се купи, направете набавка, донесете одлука кога ќе готвите, во што ќе ги носите со вас … Откако ќе  влезете во рутина, ќе сфатите дека тоа не е така голем напор. “Сепак, некои противници на оваа диета тврдат дека токму тоа е најголемиот недостаток, и сугерираат , пред да почнете со оваа диета, запрашајте се колку долго ќе може да се задржите до тие пет порции? Ќе можете ли секоја вечер дома  да се подготвите за следниот ден? Дали сте тип кој може за време на викендот да смисли што ќе јаде следната недела? Ако мислите дека можете, зошто да не пробате?

Програма

Сега веќе знаете дека оваа програма е во знакот на бројот пет, се состои од пет оброци на ден, вежбање 5 дена во неделата – секој сет на вежби се повторува 5 пати и трае, претпоставувате, 5 минути. Секој оброк треба да содржи 15 различни состојки: протеини, влакна, јаглени хидрати (како што  се грашок или компир), здрави масти (како што е лененото масло) и пијалаци (кои не содржат шеќер). Во текот на 5 неделниот режим добивате 5 дена слобода кога ќе можете да јадете што и да посакате. Диетата  уште во 2007 год. ја креирал  Харли Пастернак и се чини, времето нема  толку лесно да ја прегази.

За

Нема постојано се чувствувате гладни како што е случај со многу други диети, плус – еден ден од неделата, кога ќе си дадете себе си  слобода и тоа како е важен. Тоа ментално малку ќе ве оддалечи од програмата, и исто така не ве става во позиција на “се или ништо”. Предноста е во тоа што вежбите не се комплицирани и може да се прават дома.

Против

Планирање и подготовка на пет здрави оброци за секој ден може да одзема многу време па бара упорност и добра организација. Ако почнете да  губите од телесната тежина, а потоа го прекинете режимот поради тоа што не сте му дораснати,  ќе сторите полошо за вашето здравје отколку  воопшто да не почнувавте.